Zastosowanie sprężarek w przemyśle morskim

3 Lut

Przemysł morski to branża, w której sprężarki powietrza znajdują bardzo szerokie zastosowanie. W zależności od potrzeb, na statkach i w obszarach przyportowych, stosuje się sprężarki nisko- lub wysokociśnieniowe. W jakich sytuacjach konieczne jest zastosowanie niskiego zakresu ciśnień a kiedy potrzebna jest sprężarka generująca dmuch wysokociśnieniowy? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

ZAKRES DO 3,5 BAR – W JAKICH SYTUACJACH UŻYWA SIĘ NISKICH CIŚNIEŃ?

Obszary przyportowe to miejsca, które wymagają wzmożonej kontroli, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Pojawienie się pokrywy lodowej na wejściach do portów jest niedopuszczalne, nie tylko ze względu na utrudnienie ruchu jednostek pływających – warstwa lodu może stanowić niemałe zagrożenie, zwłaszcza dla mniejszych jednostek. Sprężarki śrubowe o niskim ciśnieniu dmuchu zapobiegają temu zjawisku poprzez wymuszenie ruchu wody. Na tym jednak nie kończy się zastosowanie sprężarek niskociśnieniowych w przemyśle morskim.

Tego rodzaju urządzenia zasilają systemy balastowe statku, które poprzez zalanie odpowiedniej komory, zapobiegają przechyłom jednostki przy przemieszczaniu mas wywołanym załadunkiem lub rozładunkiem. Sprężarki powietrza zapewniają także dopływ tlenu do zbiorników transportowych, w których przechowywane są żywe ryby. Jak to działa? Powietrze sprężone w komorach urządzenia poddawane jest procesom osuszania i filtracji, po czym trafia do generatorów tlenu w celu zainicjowania ich pracy.

Sprężone powietrze o niskim ciśnieniu zasila także oczyszczalnie ścieków, które w myśl obowiązujących przepisów muszą być instalowane na każdym statku morskim. W tym przypadku stosuje się sprężarki śrubowe bezolejowe, gdyż sprężone powietrze musi odpowiadać najwyższym normom jakościowym.

Sprężarki wysokiego ciśnienia najczęściej zasilają agregaty chłodnicze na statkach-chłodniach, jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Zdarza się, że sprężone powietrze o wysokim ciśnieniu jest konieczne do zasilenia niektórych maszyn pneumatycznych lub sprzętu pływającego.

Sprężarki śrubowe – zastosowanie i konstrukcja

Istnieje wiele metod uzyskiwania sprężonego powietrza a każda z nich zależna jest od rodzaju urządzenia, jakie w tym procesie zostało zastosowane. W wielu gałęziach przemysłu powszechnie stosuje się sprężarki śrubowe. Co stoi za tak dużą popularnością tego rodzaju sprężarek i jakie są ich najważniejsze cechy konstrukcyjne? Sprawdźmy to.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *