Zalety węgla kamiennego

Zalety węgla kamiennegoWęgiel kamienny to naturalne paliwo energetyczne, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem. Wiadomo jednak, że węgiel kamienny różni się grubością i kalorycznością, co automatycznie przekłada się na jakość opału oraz jego cenę.

Warto jednak pamiętać, że wysoka cena niekoniecznie idzie w parze z jakością – istnieją gatunki dostępne w niższej cenie, zapewniające doskonałe efekty w zakresie ogrzewania.

Węgiel kamienny czy kamień?

Węgiel kamienny często zawiera mniejszą lub większą ilość kamienia – materiału niepalnego. Nietrudno zauważyć, że każdy nabywca marzy o tym, by kupić węgiel dobrej jakości w przystępnej cenie. Wiele osób potrafi wychodzi z założenia, że węgiel kamienny należy kupić po wcześniejszej weryfikacji wizualnej, jednakże rzeczywistość dowodzi, że większość jednostek oferujących szeroko rozumiany opał rzetelnie opisuje oferowane produkty. Kupując węgiel kamienny nie należy kierować się wyłącznie ceną, ale zwrócić uwagę na parametry wybranego paliwa, czyli to, ile ciepła można otrzymać podczas spalania. Należy pamiętać, że im większy budynek, tym większa ilość opału do jego ogrzania.

Kaloryczność a ciepło

Każdy nabywca poszukuje węgla, który będzie wydajny i zapewni optymalną ilość ciepła. Większość osób błędnie porównuje wartość opałową z kalorycznością węgla. Wbrew pozorom ciepło spalania jest wyższe niż wartość opałowa, co w praktyce oznacza, że węgiel, który dobrze się spala, niekoniecznie skutecznie ogrzeje określoną powierzchnię. Inaczej rzecz ujmując, ciepło spalania to energia uwolniona podczas spalania węgla kamiennego, przy czym znaczna część wspomnianej energii ulatnia się wraz z parą wodną, a tym samym jest bezużyteczna dla odbiorcy. W praktyce oznacza to, że kupując węgiel kamienny w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wartość opałową węgla, ignorując jednocześnie ciepło spalania.

Może się zdarzyć, że wysokokaloryczny węgiel jest mniej wydajny od opału o mniejszej kaloryczności, dlatego też przed dokonaniem zakupu warto szczegółowo przeanalizować każdą alternatywę, uwzględniając przy tym charakter kotła stanowiącego ważny element instalacji grzewczej.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz