Zalety i niedogodności związane z ogniwami fotowoltaicznymi

Zalety i niedogodności związane z ogniwami fotowoltaicznymi

Zalety i niedogodności związane z ogniwami fotowoltaicznymi

Coraz więcej uwagi poświęca się dziś odnawialnym źródłom energii, gdy zaś w grę wchodzi darmowa energia elektryczna, trudno o rozwiązanie skuteczniejsze niż ogniwa fotowoltaiczne. Czy jednak oznacza to, że fotoogniwa już w niedalekiej przyszłości pozwolą nam zapomnieć o klasycznych elektrowniach?

Wiele wskazuje na to, że nie jest to wcale pewne. Owszem, mówimy o rozwiązaniach charakteryzujących się mnogością zalet, nie da się jednak ukryć, że nie są one także wolne od wad.

Zalety fotowoltaiki

Wyliczanie zalet ogniw fotowoltaicznych należy rozpocząć od zwrócenia uwagi na ich bezpieczeństwo, co nie jest wcale aż tak oczywiste choćby w przypadku elektrowni wiatrowych. Nie bez znaczenia jest jednak również jej uniwersalność. Owszem, pewnym ograniczeniem jest cena ogniw oraz przestrzeń niezbędna do ich zainstalowania, nie ma jednak takiego miejsca, w którym nie dałoby się z nich korzystać.

Osoby, które decydują się na ogniwa fotowoltaiczne doceniają także to, że mamy do czynienia z rozwiązaniami modułowymi. To właśnie podział ogniw na moduły sprawia, że można je dostosować do potrzeb danego obiektu. Co więcej, system może być przez nas rozbudowywany zarówno wówczas, gdy rosną nasze potrzeby energetyczne, jak i wtedy, gdy możemy się pochwalić coraz większymi możliwościami finansowymi. Fotoogniwa nie posiadają też części mechanicznych, a to oznacza, że nie są podatne na awarie, a ich praca nie generuje hałasu. One same wyglądają przy tym naprawdę atrakcyjnie, co powinno przypaść do gustu zwłaszcza właścicielom domów jednorodzinnych.

Wady ogniw fotowoltaicznych

Gdybyśmy mieli wskazać najpoważniejsze ograniczenia, z jakimi muszą się liczyć osoby myślące o tego rodzaju inwestycji, musielibyśmy zaakcentować nie tylko to, że ogniwa fotowoltaiczne nie są tanie. Nie mniej problematyczne bywa to, że trzeba czekać dość długo na zwrot z inwestycji, choć fotoogniwa już dziś zdecydowanie podnoszą wartość nieruchomości. Sporym wyzwaniem nadal pozostaje produkcja w czasie mniejszego zapotrzebowania na energię, ogniwa są bowiem najbardziej produktywne w godzinach południowych.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz