Zabezpieczenia na kolei

22 Sty

Czasy w których na pociągi przewożące różnego rodzaju towary napadali wyspecjalizowani bandyci dawno mamy już na szczęście za sobą co nie oznacza jednak że w dzisiejszych czasach pociągom oraz kolei nie zagraża już żadne niebezpieczeństwo. Można powiedzieć że jest wprost przeciwnie, a Służba Ochrony Kolei ma pełne ręce roboty.

Tak samo jak w dawnych czasach pociągi, które przewożą różnego rodzaju towary nadal narażone są na napady, ale jest to już w zasadzie margines. Do kradzieży częściej dochodziło już wtedy gdy dany pociąg stał unieruchomiony, na szczęście jednak także i ten proceder udało się ukrócić dzięki stosowanym przez kolej zabezpieczeniom.

Trakcje kolejowe

Dzisiaj największym zagrożeniem dla kolei nie jest już uzbrojony w rewolwer, zamaskowany bandyta na koniu, ale przestępcy, którzy specjalizują się w kradzieży metali kolorowych oraz innego wyposażenia kolei. Na ogół zagrożone są trakcje kolejowe, ale próby ich kradzieży niejednokrotnie kończą się porażeniem prądem, tak więc łupem złodziej padają same szyny czy posadowienie szyny, które co prawda nie łatwo jest zdemontować, ale na odcinkach na których ruch nie jest utrzymywany takie kradzieże się zdarzają. Oznacza to dla kolei spore straty, bowiem nawet te odcinki na których nie są realizowane połączenia muszą być z różnych przyczyn ( chociażby ze względu na znaczenie strategiczne dla obronności kraju ) utrzymywane, tak więc jeśli zginą jakiekolwiek elementy metalowo gumowe należy dokonywać niezbędnych ale nie rzadko także dosyć kosztownych napraw.

Masy dylatacyjne

Stosuje się do nich masy dylatacyjne. Kolej jednak we własnym zakresie organizuje patrole, których celem jest wyeliminowanie takich strat. Nowe podkłady kolejowe konstruowane są także w taki sposób aby nie było ryzyka ich nie uprawnionego demontażu. Torowiska wyposaża się w specjalne maty wibroizolacyjne które dodatkowo także niwelują hałas, który generują poruszające się po torowiskach pociągi. Także same pociągi i tramwaje pozostawione bez opieki padać mogą ofiarą złomiarzy amatorów. Łatwo przy takim pośpiesznym demontażu uszkodzić ważne elementy takie jak sprzęgła elektromagnetyczne oraz aircruise.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *