Wykrawanie dokładne – o co w tym chodzi?

Wykrawanie dokładne - o co w tym chodzi?Proces wykrawania, to proces polegający na specyficznym cięciu wykrawanej blachy w oparciu o narzędzie jakim jest prasa która często jest prasą mimośrodową bądź mechaniczną a także specjalny wzornik, wokół którego materiał jest wykrawany.

Sam proces wykrawania możemy podzielić pod względem dokładności na:

Wykrawanie standardowe w którym chropowatość powierzchni cięcia jest wyższa aniżeli 0,3 – 1,5 mikrometra

Wykrawanie dokładane gdzie mamy do czynienia z chropowatością niższą aniżeli wspomniany wymiar podany w mikrometrach.

Sposoby wykrawania dokładnego.

Chcąc uzyskać dobrą jakość wykrawanego materiału (niska chropowatość, brak spękań itd) musimy zastosować szereg środków które nam w nim pomogą. Chodzi o konkretne metody, które – na wskutek wieloletnich badań – sprawdziły się i pozwoliły na otrzymanie jak najlepszych wyników tego specyficznego rodzaju cięcia. Oto opisane metody:

1. Metoda wykrawania dokładnego ze spęczaniem – polega na dodatkowemu obciążeniu obrabianego materiału tuż przy krawędzi tnącej maszyny. W ten sposób, mamy do czynienia ze zmniejszeniem zachowań sprężystych wykrawanego materiału, przez co minimalizujemy uszkodzenia na przyciętej powierzchni.

2. Metoda wykrawania ze zmniejszonym luzem – dzięki niej, minimalizuje się luzy elementu wykorzystywanego w procesie cięcia. W ten sposób, przycięta powierzchnia jest znacznie gładsza i dokładniejsza a tym samym będzie się ona charakteryzować wyższą jakością.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by obydwie metody wykorzystać razem w procesie technologicznym. Ich połączenie ze sobą sprawi, że obrabiany materiał będzie jeszcze dokładniejszy, gładszy i przede wszystkim – lepszy jakościowo co przy coraz bardziej wymagających Klientach ma wręcz ogromne znaczenie.

Wykrawanie dokładne, ma zastosowanie głównie w nowoczesnych technologiach. Układy elektroniczne, sterownicze i mechaniczne wymagają dziś ogromnej precyzji wykonania co jednoznacznie przedkłada się na zapotrzebowanie na coraz lepszej, wykrawane części.

Sprawdź również: http://www.radancnc.pl/giecie/radbend

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz