Wiotkość krtani a chrapanie u dzieci

Wiotkość krtani a chrapanie u dzieci

Wiotkość krtani a chrapanie u dzieciŚwisty albo chrapanie u dzieci podczas snu mogą być spowodowane anatomiczną wadą, jaką jest wiotkość krtani malucha. Poniżej wyjaśniamy jak wyglądają objawy tej przypadłości, co ją powoduje, a także, jakiego rodzaju leczenie chrapania u dzieci stosować, gdy powodem jest wiotkość krtani.

Wiotkość krtani u niemowlaka jest wrodzoną wadą krtani. Dwa razy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Jej objawy można zauważyć zarówno u kilkudniowych noworodków, jak i dwuletnich dzieci.

Gdy dziecko chrapie…

Najbardziej prawdopodobna przyczyna występowania tej przypadłości to niedostateczne napięcie mięśniowe w krtani dziecka, które uwarunkowane jest genetycznie. Zbyt wiotkie elementy krtani nie radzą sobie z siłą przepływającego w niej podczas oddychania powietrza i zapadają się do środka. To powoduje blokowanie dróg oddechowych, które sprawia, że zaczyna pojawiać się charakterystyczne świszczenie albo chrapanie u dzieci podczas snu. Objawy wiotkości krtani mogą pojawić się w dowolnym momencie życia dziecka, do ukończenia przez nie dwóch lat i zazwyczaj ustępują samoistnie wraz z rozwojem fizycznym malucha.

Kiedy konieczny jest zabieg?

Najczęściej wiotkość krtani nie wymaga żadnej interwencji chirurgicznej. Jeśli jednak objawy nie ustąpią do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia, a dodatkowo towarzyszy im niewydolność oddechowa, to w nagłych przypadkach otolaryngolog może podjąć decyzję o wykonaniu tracheotomii. Zabieg ten polega na otwarciu przedniej ściany tchawicy i wprowadzenie rurki do światła dróg oddechowych i tą drogą prowadzenie wentylacji płuc. Leczenie chrapania u dzieci jest ważne z punktu widzenia ich dalszego rozwoju, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, im szybciej rodzic zdecyduje się na wizytę u laryngologa tym lepiej. Nie zawsze przyczyną trudności z oddychaniem musi być wiotkość krtani, a zawsze warto skonsultować to ze specjalistą, który jeśli zajdzie taka potrzeba, dobierze odpowiednią metodę leczenia dziecka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat dostępnych możliwości, to zdecydowanie powinieneś prześledzić strony internetowe zajmujące się daną tematyką. Sięgając do informacji zamieszczonych na nich znajdziesz to, czego potrzebujesz najbardziej. Są to kwestie, które mają dla nas kolosalne znaczenie i pod żadnym pozorem nie można zapominać o korzyściach wynikających z danego faktu. Pamiętając o nich możliwe będzie, by wpłynąć na wybór najlepszego wyjścia z sytuacji, a bez wątpienia będzie to dla nas strzał w dziesiątkę.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz