Węże ogrodowe

11 Lut

Motoryzacja to dziedzina, w której technologia wysunięta jest w dniu dzisiejszym na bardzo wysoki poziom. Dzięki potędze ludzkiego rozumu i odwadze w dążeniu do celu możemy przemieszczać się dziś z miejsca na miejsce bez większego problemu. Mało kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, co musi zadziałać, byśmy mogli pojechać tam, gdzie chcemy.

Gdy zajrzymy pod przysłowiową maskę, albo po prostu rozłożymy pojazd na części, zobaczymy jak wielka tajemnica kryje się za naszym ruchem do przodu, to co dla nas jest czarną magią, dla innych jest oczywistością. Weźmy chociażby sprzęgła wolnobieżne czy elementy amortyzujące.

Ciekawość

Większość z nas nie ma pojęcia do czego służą, czy jak zostały zrobione, na całe szczęście nie musimy się w to wgłębiać, mamy od tego specjalistów, którzy latami kształcą się po to, by wiedzieć jak rzeczy mają być zastosowane tak, by działały. Weźmy chociażby mechaników, dla nich pneumatyczne zawieszenia to nic nadzwyczajnego. Dla zwykłego człowieka brzmi to jednak jak termin w języku obcym. Czasem warto się jednak zastanowić, jak to wszystko funkcjonuje. Generalnie człowiek jest stworzeniem ciekawskim – a dzięki tej cesze, jest gatunkiem dominującym na planecie. Obserwując świat, próbując naśladować rozwiązania w nim zastosowane, zastanawiając się jak możliwe jest funkcjonowanie czegoś, tworzy nowe rzeczy. Inspiracje naturą widoczne są w nawet najbardziej błahych rzeczach.

Węże ogrodowe

Rzadko kiedy myślimy o tym, że węże, których używamy do podlewania ogrodu, czy odprowadzania wody z pralki, zainspirowane zostały naturą, co widać chociażby w nazwie, jaką przyjęło się używać dla tych narzędzi. Taka zależność nie zawsze jest zauważalna, weźmy chociażby rzeczy takie jak miechy zawieszenia czy taśmy dylatacyjne, nie odsyłają one wprost nazwą do swoich naturalnych wzorców, niewątpliwie jednak matka natura była inspiracją dla naukowców i techników, którzy doprowadzili do powstania tych rzeczy. Tak jest ze wszystkim – gdzie się nie obejrzymy, tam widzimy efekty ludzkiej obserwacji natury.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *