Wentylacja naturalna w nowych i starych domach

O ile konstrukcja czy też projekty wentylacji grawitacyjnych w nowych czy też starych domach są podobne jeśli nie dokładnie takie same, to już działanie takich systemów wentylacji nie zawsze wyglądać będzie tak samo, paradoksalnie wentylacja naturalna sprawdzała się o wiele lepiej w starszych budynkach z kilku prostych powodów. Głównym czynnikiem powodującym iż wentylacja naturalna w starszych budynkach działała i po dziś dzień działa w sposób zdecydowanie bardziej efektywny jest oczywiście to, że w budynkach takich znajdowało się zdecydowanie więcej nieszczelności co powodowało jak najbardziej niekontrolowane przepływy powietrza, a tym samym umożliwiało sprawne funkcjonowanie wentylacji, dzisiaj dąży się do tego, aby domy wykonywane były jak najbardziej ze szczelnych materiałów, co w konsekwencji oznacza, że brak jest w tym przypadku niekontrolowanych przepływów powietrza, co ma zarówno szereg zalet jak i oczywiście wad.

Przede wszystkim nie ma tak zwanych strat cieplnych co powoduje że budynki o wiele łatwiej jest ogrzać, ale zachodzi już konieczność aby zagwarantować możliwość działania odpowiednich przepływów powietrza, na ogół wiec należy zadbać o to aby cyrkulacja powietrza była możliwa chociażby poprzez zastosowanie w oknach odpowiednich nawiewników, co powinno gwarantować jak najbardziej stosowny przepływ powietrza. W nowych, szczelnych oknach istnieje możliwość zastosowania kontrolowanego rozszczelnienia, warto o tym pamiętać bowiem to właśnie poprzez okna do pomieszczenia przedostaje się świeże powietrze.

Innym sposobem wentylacji może być po prostu otworzenie okien. Może być to jednak kłopotliwe jeśli chodzi o chłodniejsze miesiące w ciągu roku. Jeśli wentylacja naturalna działa w prawidłowy sposób to ruch powietrza powinien odbywać się samoczynnie przez cały czas, mówi się że ruch ten wywoływany jest poprzez różnicę temperatur pomiędzy powietrzem wewnątrz budynku i na zewnątrz, ale równie istotna w tym przypadku jest także gęstość powietrza, im wyższa różnica temperatur tym oczywiście także większa różnica w gęstości powietrza a co za tym idzie istnieje możliwość o wiele szybszej wymiany powietrza.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz