Węgiel: jedno z paliw kopalnych

Węgiel: jedno z paliw kopalnych

Na kuli ziemskiej występuje mnóstwo różnorodnych minerałów. Wśród nich jest węgiel: skała pochodzenia organicznego. W czasie rewolucji przemysłowej był podstawowym paliwem; rozwój wielu gałęzi przemysłu zawdzięczamy zasobom węgla. Węgiel kamienny składa się w węgla pierwiastkowego i łatwo palnych gazów, czyli wodoru, azotu i tlenu. Węgiel  pali się wydzielając dużo ciepła. Jest to cecha, która odróżnia go od innych skał.

Węgiel: jedno z paliw kopalnych

Skąd pochodzi węgiel?

Węgiel jest skałą pochodzenia organicznego. Oznacza to, że powstał ze szczątków organizmów żywych. Większość znanych nam złóż węgla formowała się od 360 do 280 milionów lat temu. Okres w dziejach Ziemi, w których doszło do formowania się węgla nazwany został karbonem. Węgiel formował się na bagnistych obszarach, które wówczas porośnięte były wilgotnymi lasami tropikalnymi. Szczątki obumarłych, gigantycznych widłaków, skrzypów i paproci opadały na dno bagnistych jezior lub lagun. Rozkładały się tam bardzo powali z uwagi na małą ilość tlenu i brak odpowiednich bakterii. W pierwszej fazie rozkładu gnijące rośliny zamieniały się w torf. Procesowi temu towarzyszy wydzielanie metanu, który jest podstawowym składnikiem metanu. Poddane odpowiedniego ciśnienia (w tamtych czasach zgniatanie torfu odbywało się pod ciężarem zwiększającej się ilości obumarłych roślin) podkłady torfu o grubości 10 -15 metrów, mogą przekształcić się w warstwę węgla mającą grubość jednego metra. Gdy pokrywająca warstwę węgla woda wycofała się, obszar ponownie został porośnięty przez las – cały proces powstawania węgla mógł zacząć się od nowa.

Wydobywanie węgla

Poszczególne pokłady węgla mogą mieć różną grubość, może ona wynosić od kilku centymetrów do kilku metrów. Bez względu na grubość, węgiel eksploatuje się w dwojaki sposób: w kopalniach odkrywkowych lub głębinowych. W kopalniach odkrywkowych wydobywa się węgiel, który znajduje się blisko powierzchni ziemi. W kopalniach odkrywkowych wydobywany jest także węgiel brunatny. Polska jest krajem, w którym funkcjonują oba rodzaje kopalń.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz