Szyb górniczy

Szyb górniczy

Jednym z głównych stymulatorów rozwoju gospodarczego są surowce kopalne. Wiele z nich zalega głęboko pod ziemią. Aby je wydobyć, nauczyliśmy się drążyć tunele i wiercić otwory, które sięgają setek metrów w głąb ziemi.

Szyb górniczy

Cały świat uzależniony jest od kilkudziesięciu minerałów, ropy naftowej i gazu ziemnego

 Przez wieki wynalezionych zostało wiele sposobów ich wydobywania. Węgiel brunatny, siarkę i wapienie najłatwiej wydobywa się w kopalniach odkrywkowych. W tych kopalniach cały proces wydobywania odbywa się na powierzchni. W przypadku jednak takich złóż, jak węgiel kamienny, ropa naftowa, gaz ziemny, rudy żelaza, taki sposób wydobycia jest niemożliwy.

Jak wygląda budowa kopalni węgla kamiennego?

W większości tradycyjnych elektrowni ciągle najważniejszym paliwem jest węgiel kamienny, mimo że w trakcie jego spalania uwalniany jest dwutlenek siarki. Jednak bogactwo złóż (przy obecnym zużyciu oceniania się, że wystarczą one na 300 – 400 lat) oraz niechęć wielu społeczeństw do elektrowni  jądrowych, oraz to, że pozyskiwana z węgla energia jest względnie tania spowodowały, że węgiel jest bezkonkurencyjny. W wielu krajach jego złoża zalegają na tyle głęboko, że wydobywa się go w kopalniach głębinowych. W takich kopalniach węgiel wydobywany jest między innymi w Górnośląskim, Dolnośląskim i Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Po stwierdzeniu obecności pokładów danej kopaliny, oszacowaniu jej bogactwa, podejmowana jest decyzja o eksploatacji. Koszty budowy kopalni są bardzo wysokie dlatego zasoby złóż muszą być naprawdę duże, aby opłaciło się je wydobywać. W przypadku węgla opłaca się budować kopalnię, gdy wynoszą one 50 – 150 milionów ton. Budowę kopalni rozpoczyna się od wywiercenia lub wykopania pionowego otworu, który prowadzi pod ziemię. Tak zwany szyb ma średnicę przynajmniej 7 metrów. Na powierzchni montowane są urządzenia, które służą do wydobycia kopaliny. Szyby wzmacnia się stalową, żelbetową, betonową lub murowaną obudową. Z powierzchnią kopalnię najczęściej łączą dwa szyby.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz