Systemy kontroli dostępu

Systemy kontroli dostępu

W bardzo wielu obiektach, przez które codziennie przewijają się tysiące ludzie stosowane są różnego rodzaju systemy zabezpieczające. Możemy spotkać je zarówno na lotniskach, w hipermarketach czy siedzibach dużych firm. Zabezpieczamy się przed niebezpieczeństwem grożącym nam, jak również innym osobom przebywającym w danym miejscu.

Systemy zabezpieczeń w zależności od ich przeznaczenia i funkcji, jaką mają spełniać przybierają różnoraka postać i są wyposażone w różnorakie czynniki. Jeśli chodzi o lotniska, to podstawą są tutaj bramki wyposażone w wykrywacze metali, jak również inteligentne systemy wykrywania broni.

Pasażerowie linii lotniczych

Chodzi o to, aby pasażerowi linii lotniczych nie wnosili na pokład przedmiotów, stanowiących zagrożenie dla obsługi oraz pozostałych pasażerów. Sytuacja stwarzająca zagrożenie może być bowiem bardzo niebezpieczna w powietrzu i doprowadzić do katastrofy lotniczej, a w wyniku tego do śmierci bardzo wielu ludzi. Dlatego też tego typu zabezpieczenia są bardzo potrzebne. Hipermarkety natomiast często stosują systemy zliczania klientów, które pozwalają im oszacować sprzedaż. Podobne systemy stosuje się również w przypadku imprez o charakterze kulturalnym. Istnieją bowiem systemy zliczające przybyłych – w ten sposób można łatwo stwierdzić czy frekwencja dopisała i wyciągnąć wnioski dotyczące organizowania kolejnych spotkań o podobnym charakterze.

Systemy antykradzieżowe

W sklepach stosuje się także systemy antykradzieżowe – znamy je nie tylko z dużych sklepów spożywczych, ale również z butików z odzieżą, drogerii itp. System dźwiękowo informuje nas o tym, że produkt – specjalnie oczne jest bowiem znaczony bądź oklipsowany, został wyniesiony ze sklepu bez uprzedniej zapłaty. Z zapłatą jednoznaczne jest bowiem ściągnięcie zabezpieczeń z produktu. W dużych firmach, zazwyczaj w korporacjach składających się z wielu działów, stosuje się również systemy zabezpieczające dla pracowników. Należą do nich systemy rejestracji czasu pracy, jak również systemy kontroli klientów.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz