Sprężarki powietrza

4 Maj

Sprężarki powietrza są to urządzenia, które służą do zwiększenia ciśnienia gazu. Ich główną częścią jest turbina, która zasysa powietrze, a następnie wypuszcza przez otwór o mniejszej średnicy. Zgodnie z zasadą przepływu Bernoulliego, ciśnienie gazu zostanie odpowiednio zwiększone. Sprężarki mogą być wykorzystywane do wielu prac domowych, jednak główne zastosowanie znalazły w przemyśle.

Sprężarki, często zwane kompresorami, można podzielić ze względu na kilka aspektów. Można je podzielić ze względu na stosunek sprężania, budowę, rodzaj sprężanego czynnika, ilość stopni oraz mobilność. Jak w przypadku większości urządzeń technicznych, sprężarka działa na podstawie praw fizycznych. W tym wypadku jest to prawo przepływu Bernoulliego.

Bardzo duże zastosowanie sprężarek można odnotować w przemyśle. Mogą być wykorzystywane do napędzania różnych narzędzi, które są zapatrzone w napęd pneumatyczny. Ponadto można je stosować do malowania natryskowego, dystrybucji gazów technicznych, pompowania opon samochodowych bądź do przetłaczania gazu ziemnego. Zastosowań sprężarek jest dużo więcej. Bardzo często istnieje potrzeba uzyskania bardzo dużego ciśnienia powietrza. W związku z tym, że jest ono ściśliwe, potrzebne jest dostarczenie odpowiednio dużej ilości energii. Chcąc zmniejszyć jego zapotrzebowanie można zastosować chłodzenie międzystopniowe. W tym wypadku sprężanie przebiega w dwóch krokach

Ponadto sprężarki często mogą być częścią wyposażenia domowego. W tym wypadku przyczynią się do pompowania opon samochodowych bądź materaca oraz pomogą w pomalowaniu płotu. Koszt takiego urządzenia niestety może przewyższać jego potencjalne zastosowanie, więc decyzję o zakupie należy przemyśleć.

Sprężarki powietrza są bardzo istotnym urządzeniem w dziedzinie techniki i przemysłu. Dzięki nim możliwe było skonstruowanie napędu pneumatycznego, który stanowi podstawę działania wielu maszyn technologicznych. Obecnie na rynku można znaleźć wielu producentów sprężarek. Jedne z najlepszych są tworzone przez Ingersoll Rand.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *