Solary – blaski i cienie

Inwestycja w kolektory słoneczne znane też jako solary nie budzi już dziś większego zaskoczenia. Coraz częściej mamy z nimi do czynienia na dachach budynków, a o tego rodzaju rozkwiczanych myślą już nie tylko przedstawiciele firm, ale i klienci indywidualni.

Co jednak powinniśmy wiedzieć o solarach, zanim się na nie zdecydujemy?

Solary – największe korzyści

Szukając największych zysków, na jakie możemy liczyć inwestując w kolektory słoneczne, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na oszczędność. Jeśli zamontujemy je na dachu domu możemy mieć pewność, że w warunkach charakterystycznych dla naszego kraju będą one w stanie zagwarantować nawet siedemdziesiąt procent rocznego zapotrzebowania w tą energię cieplną, jaka jest nam niezbędna do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wbrew obawom wielu osób, praca kolektorów słonecznych wcale nie jest uzależniona nie tylko od mocy słońca, ale i od naświetlenia jako takiego.

Osoby zastanawiające się na inwestowaniem w kolektory słoneczne nie muszą się też obawiać tego, że sama ich obsługa okaże się na tyle skomplikowana, aby zmniejszyć satysfakcję z tego rodzaju rozwiązania. Solary są nie tylko ekologiczne, ale i bezobsługowe, można więc cieszyć się korzyściami, jakie z nich czerpiemy, a jednocześnie niemal nie pamiętać o ich istnieniu.

Czy należy liczyć się z wadami?

Trudno o rozwiązania wolne od wad, nic więc dziwnego, że mamy z nimi do czynienia także w przypadku kolektorów słonecznych. Najpoważniejszą niezmiennie pozostaje koszt związany z tego rodzaju inwestycją zwłaszcza, że warto zainwestować nie tylko w kolektor wysokiej klasy, ale i w jego profesjonalny montaż. Warto pamiętać i o tym, że kłopotliwa może okazać się ta moc kolektorów, która nie jest wykorzystywana. To właśnie ona najczęściej odpowiada za problemy z solarami, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do ich przegrzania. Na szczęście, problem ten można wyeliminować decydując się na rozwiązanie odpowiadające naszym potrzebom. Zwykle w jego doborze pomaga zresztą sam sprzedawca.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz