Skup oleju przepracowanego, czyli drugie życie oleju

25 Cze

Rzadko myślimy o tym, co dzieje się z rzeczami, których już wcale nie potrzebujemy. Bo czy ktoś zastanawia się co dzieje się z przepracowanym olejem? Niekoniecznie. Najważniejszym problemem ludzi, którzy mają spore ilości przepracowanego oleju, którego muszą się pozbyć – ze swoich warsztatów samochodowych, barów czy restauracji – w dwóch ostatnich przypadkach chodzi rzecz jasna o olej posmażalniczy, a nie olej samochodowy.

Jak pozbyć się oleju?

Zużyty olej to odpad, a wszystkie odpady się utylizuje. Utylizacja oleju przepracowanego może być o tyle kłopotliwa, że zużyty olej jest rzeczą niezwykle szkodliwą dla naszego środowiska naturalnego. Jest rzeczą tak szkodliwą i tak bardzo potrzebującą specjalnego traktowania, że jej utylizacją zajmują się odpowiednie ustawy i regulacje prawne. Nie można więc ot tak pozbyć się przepracowanego oleju. Trzeba o pomoc poprosić firmy, które są w tym wyspecjalizowane oraz dysponują odpowiednim sprzętem, który w stanie jest przewozić zużyty olej bez żadnej szkody dla środowiska.

Do kogo po pomoc?

Odbiór zużytego oleju to coś, co praktykują firmy, które zawodowo zajmują się jego skupem, takie jak Bio Ekon. Skup oleju przepracowanego, czyli – jakby nie patrzeć – odpadu, który może wyrządzić w środowisku naturalnym wiele szkód, nawet w skali szkód nieodwracalnych – jest zajęciem wielu firm. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być i faktycznie jest dość prosta: bo jest na to popyt.

Co dzieje się ze zużytym olejem?

Zużyty olej to faktycznie odpad, w dodatku niebezpieczny. Jednak nie znaczy to, że jest odpadem bezużytecznym. Jest wręcz przeciwnie. Dlatego właśnie firmy, które zajmują się skupem i odbiorem oleju przepracowanego od osób, które pragną się go pozbyć, same najczęściej również odsprzedają ten olej dalej. Komu? Rafineriom, oczywiście.

Rafinerie poddają przepracowany olej skomplikowanym procesom oczyszczania i filtracji. Następnie, gdy cały proces dobiegnie już końca, tak pozyskany produkt dodają do olejów opałowych bądź ponownie do olejów samochodowych. Dzięki temu rafinerie mogą uzyskać pełnoprawny i tani produkt i poczynić spore oszczędności.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *