Rekordowa pizza w Krakowie

Rekordowa pizza w Krakowie

Pizza to potrawa, która bardzo często gości w Księdze Rekordów Guinnessa. I trudno się temu dziwić, gdyż ten tradycyjny włoski placek z dodatkami znany jest (i lubiany) w każdym zakątku globu. Dlatego też wiele miast i miasteczek na całym świecie przystępuje do bicia rekordów w jej długości, wielkości czy objętości. Tak na wyobraźnię działa pizza. Kraków jest jednym z tych miast, które może się pochwalić rekordem związanym z daniem rodem ze słonecznej Italii. 29 sierpnia 2010 roku w królewskim mieście powstała jedna z najdłuższych pizz na świecie.

Przygotowania

Próba pobicia rekordu Guinnessa w długości pizzy została zorganizowana przez sklep Makro Cash&Carry oraz restaurację Magillo w ramach imprezy Pizza w skali Makro. Do uczestnictwa w przedsięwzięciu organizowanym na krakowskich Błoniach zaproszono 200 kucharzy z całej Polski, którzy musieli wykazać się nie tylko cierpliwością, ale także determinacją oraz dobrą współpracą w zespole. Zasady były bardzo proste – pizza musiała tworzyć jedną całość oraz posiadać co najmniej dwa dodatki. Przygotowania do bicia rekordu rozpoczęły się już o 2 w nocy, kiedy nastąpiło rozładowanie kilku ton produktów niezbędnych do przygotowania tej gigantycznej potrawy. Ciasto na pizzę było wyrabiane przez całą noc – i dopiero potem można było przystąpić do tworzenia tego niezwykłego kulinarnego dzieła.

Rekordowa pizza w Krakowie

Krakowska pizza w liczbach

Stolica Małopolski miała jeden cel – powstanie najdłuższa pizza. Kraków wykorzystał do tego wiele ton produktów:

  • 3500 kg mąki
  • 1600 kg sera mozzarella
  • 600 kg pieczarek
  • 1500 litrów sosu pomidorowego

Kiedy wszystkie składniki były już na swoim miejscu, to ogromny placek trafił do specjalnie wybudowanego pieca indukcyjnego w kształcie lokomotywy. Wszystkie prace związane z pieczeniem pizzy trwały 18 godzin. I chociaż prognozy pogody zapowiadały na ten dzień urwanie chmury nad Krakowem, to jednak pogoda okazała się łaskawa i nic nie przeszkodziło w pobiciu rekordu. Oficjalny juror ogłosił wyniki – krakowska pizza osiągnęła 1 kilometr 10 metrów i 28 centymetrów długości. W ten sposób Kraków przeszedł do historii rekordów.

Najdłuższa pizza w Krakowie powstała dzięki wysiłkowi wielu osób. I chociaż rekord został zabrany stolicy Małopolski przed Włochów z Mediolanu, to jednak było warto – wygłodniali mieszkańcy Krakowa mieli okazję do skosztowania pizzy na miarę rekordu Guinnessa.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz