Produkcja detali z tworzyw sztucznych

tProdukcja detali z tworzyw sztucznychTworzywa sztuczne to obecnie podstawowy materiał, z jakiego wykonuje się elementy (np. obudowy) wielu urządzeń, zabawek, czy przedmiotów codziennego użytku. Coraz popularniejszą metodą wytwarzania tego typu elementów jest drukowanie 3D. Jest to jednak technologia nowa, dopiero wprowadzana na rynek, zaś na skalę przemysłową stosuje się metodę wtryskową, która w skrócie mówiąc polega na tym, że do odpowiedniej formy wtryskuje się pod ciśnieniem roztopione tworzywo, które po ostygnięciu nabiera konkretnych kształtów.

Projekt poszczególnych elementów

W przygotowaniu elementów z tworzywa ważny jest ich odpowiedni projekt. Równolegle trzeba też zaprojektować odpowiednią formę do danego detalu, a następnie ją wykonać. Do projektowania detali z tworzyw i form wtryskowych używa się programów CAD, które dają również możliwość łatwego przeniesienia projektu na proces produkcji. Formę wtryskową wytwarza się zwykle z metalu – może to być na przykład stal lub aluminium. Materiał dobiera się w zależności od zastosowanych parametrów wtryskiwania oraz wykonywania formy.

Forma wtryskowa

Forma wtryskowa składa się kilku części, które szczelnie skręca się ze sobą. Ponadto forma taka posiada odpowiednie kanały, którymi doprowadza się do środka roztopione tworzywo, z którego ma zostać wykonany detal. Produkcja form wtryskowych odbywa się najczęściej z wykorzystaniem obrabiarek (głównie frezarek) sterowanych numerycznie. Obrabiarki takie umożliwiają wykonanie wydrążeń o ściśle określonym kształcie i wymiarach, przez co przyszły odlew będzie dokładnie spełniał wymagania, jakie zostały określone w jego specyfikacji. Ponadto konieczne jest wykonanie niezbędnych gwintowań na mocowania podłączeń wtryskarki itp.

Zobacz również: http://www.visicadcam.pl/mould

Po produkcji konieczne jest przeprowadzenie kontroli jakości, aby sprawdzić, czy parametry formy odpowiadają założonym parametrom odlewu. Czasem też, już po produkcji i wstępnym przetestowaniu formy stosuje się drobne korekty, które później przekładają się na większą jakość wykonywanych odlewów. Podobna procedurę stosuje się zresztą w stosunku do samych odlewów.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz