Precyzyjne obrabianie elementów metalowych

5 Paź

Ręcznie obsługiwane obrabiarki wymagały od operatora nie lada umiejętności przy przygotowaniu określonych elementów. Jak też nie trudno się domyśleć poziom precyzji w przypadku tego rodzaju narzędzi nie zawsze należał do najwyższych. Problemem była także szybkość przygotowywanych elementów oraz oczywiście powtarzalność.

Precyzyjne obrabianie elementów metalowychNawet jeśli ten sam pracownik wykonywał ten sam element to i tak pojawić mogły się minimalne różnice. Problemy te zostały rozwiane po wprowadzeniu nowoczesnych obrabiarek cnc sterowanych numerycznie. W ich przypadku cały proces obróbki konkretnego elementu realizowany jest już na podstawie zapisanych instrukcji, składających się na program cnc. Tutaj poziom powtarzalności jest już oczywiście o wiele wyższy, to samo można powiedzieć o szybkości wytwarzania czy wycinania elementów.

Odwiedź również: http://www.radancnc.pl/wycinanie/radprofile

Jednak nadal w procesie usuwania naddatku wykorzystuje się podobna technologię specjalnych noży czy wierteł które fizycznie usuwają nadmiar materiału. Takie podejście nie zawsze jest wystarczające przy bardzo precyzyjnej obróbce niewielkich elementów czy też cienkiej blachy.

Tutaj z pomocą przychodzi już zupełnie nowa technologia taka jak plazma cnc czy laser. Poszczególne maszyny, które wykorzystują te technologie także mogą się pomiędzy sobą różnić. Najnowszą nowinką technologiczną jest specjalny laser światłowodowy, który umożliwia precyzyjną i stosunkowo tanią obróbkę różnych elementów. Jego niewątpliwą zaletą jest także możliwość przeprowadzenia bardzo szybkiej obróbki czy wycinania.

Pod tym względem laser cnc mierzyć może się nawet ze specjalistycznymi wycinarkami rewolwerowymi, zaprojektowanymi do szybkiego wycinania prostych elementów. Najważniejsze może być jednak to, że sam proces programowania może być tutaj bardzo podobny, niezależnie od tego czy wykorzystywana jest plazma cnc czy też tradycyjne noże, aczkolwiek niekiedy pojawiać mogą się pewne różnice w szczególności dotyczące wykorzystywanych w procesie skrawania danych geometrycznych dostarczanych ze specjalistycznych programów przeznaczonych do projektowania elementów trójwymiarowych.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *