Popularne mity na temat jąkania

2 Gru

Popularne mity na temat jąkaniaCzy wiesz, że jąkanie to jedna z najczęściej pojawiających się zaburzeń mowy nie tylko u dzieci i dorosłych. Jąkanie może dosięgnąć Twoją pociechę w niemal każdym wieku. Na tę przypadłość cierpi również wiele dorosłych osób.

Dzieci najczęściej jąkają się wieku 2-3 lat. Jest to, bowiem okres, kiedy dziecko poznaje świat. Chce przekazać wiele informacji, a często brakuje mu słów. Ta ekscytacja sprawia właśnie, że dziecko zaczyna się jąkać.

Jąkanie – legendy i fakty

 

Niekiedy jąkanie ma inne podłoże – wynika ze stresu. Przyczyn tak naprawdę może być wiele. Takowe powinien zdiagnozować specjalista. Jednak na temat jąkania powstało wiele informacji. Przekazywanych bezmyślnie. Nie mają one żadnego pokrycia, a wprowadzają w błąd rodziców i opiekunów. Obalamy największe z nich. Znane są takie przypadki. Jest to tylko niewielki odsetek. Jeśli jąkanie występuje u dziecka małego, jest szansa, że wraz z rozwojem – ono ustąpi. W większości przypadków potrzebna jest dziecku pomoc. Jąkanie jest zaburzeniem, pewnego rodzaju chorobą, z którą trzeba się zmagać. Jeśli opiekunowie czy rodzice tego zaniechają, z czasem może się ono pogłębić. W praktyce okaże się, że dziecko dorosło, a problem pozostał. Może mieć to również inne przykre konsekwencje – pociecha się czuła się gorsza, zacznie zdawać sobie sprawę ze swojego problemu, będzie obawiała się odrzucenia, wyśmiania, a co za tym idzie obniży się jej poczucie wartości. To również jest nieprawdą. Niekiedy nie udaje się temu całkowicie zapobiec. Zależy do indywidualnych uwarunkowań.

Wytężona terapia może przynieść efekt

 

W jakim wieku jest dana osoba, jakie są przyczyny zaburzenia. Znane są jednak przypadki, gdzie dorosłym udało się na tyle pomóc, aby podbudować ich poczucie wartości i skutecznie zniwelować jąkanie. To jednak się wiąże z pracą. Ciężką pracą, której efektem będzie pokonanie jąkania. Aby jednak do tego doszło potrzebna jest konsultacja z terapeuta, specjalistyczne spotkania, a także ćwiczenia. Wykonuje się je nie tylko podczas terapii, ale również w domu. W przypadku dzieci ważna jest również praca z rodzicami w domu. Istotna jest współpraca pomiędzy terapeutą i opiekunami. Tylko w ten sposób efekty terapii przyniosą oczekiwany skutek.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *