Początki pracy w geodezji

Początki pracy w geodezjiZakładając firmę geodezyjną możemy mieć pewność w dwóch kwestiach. Po pierwsze – początki nie będą łatwe, po drugie – inwestycja w dobry sprzęt geodezyjny zwróci się z nawiązką. Aby rozpocząć pierwsze pomiary, musimy wyposażyć się w kilka niezbędnych elementów. Poniżej krótki poradnik, czego nie może zabraknąć w aucie geodety.

Odwiedzając sklep geodezyjny pamiętajmy o jednym – niska cena niestety nie bierze się z niczego, dlatego najlepiej celować (jeśli mamy ograniczony budżet) w sprzęty ze średniej półki cenowej. Rozpoczynamy od instrumentów, a więc urządzeń, bez których pomiar jest niemożliwy. To tachimetry, dalmierze, niwelatory, drogomierze. O nich nie będziemy się rozpisywać, ponieważ temat jest bardzo rozległy. Zakup tego typu sprzętu wymaga konsultacji ze sprzedawcą i dokładnego rozpoznania potrzeb przyszłego geodety.

Osprzęt pomiarowy

Skupmy się jednak na niezbędnych akcesoriach. Podstawowym osprzętem pomiarowym jest tyczka geodezyjna, której nie użyjemy bez odpowiedniego statywu. O ile wśród tyczek nie znajdziemy przysłowiowego mercedesa, o tyle statywy są bardzo różnorodne. Te w niskiej cenie są proste, żeliwne i ciężkie, natomiast te z wyższej półki wyposażone są w dodatkowe funkcje np. blokadę nóg lub zacisk klamrowy.

Kolejny ważny element osprzętu to pryzmat. Wśród pryzmatów dalmierczych można wyróżnić te uniwersalne, a także w wersji pomniejszonej, tzw. mini.

Szkicowniki geodezyjne

Dodatkowe akcesoria geodezyjne bez których ciężko pracować w terenie to szkicowniki geodezyjne. Owszem, wszystko jest już w systemie, jednak nic nie zastąpi podręcznego szkicownika, który zawsze jest gotowy, nigdy się nie psuje, a na mrozie nie ma ryzyka awarii. Do przeprowadzania pomiarów przydatne będą także radiotelefony, umożliwiające komunikację ze współpracownikami. Geodeta nie obejdzie się również bez sprzętu do oznaczania. W zależności od potrzeb może to być farba przystosowana do pistoletu, odblaskowa farba w sprayu, czy wodoodporna kreda znakująca. Znakowanie ułatwi wózek, umożliwiający precyzyjne narysowanie linii.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz