Oparzenia słoneczne – jak do nich nie dopuścić i jak leczyć, gdy powstaną?

1 Gru

Oparzenia słoneczne – jak do nich nie dopuścić i jak leczyć, gdy powstaną?Oparzenia po opalaniu są najczęściej bardzo bolesne, a dodatkowo szpecą skórę. Co jednak najistotniejsze, stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jak ich uniknąć? Co robić, gdy już powstaną.

Zdrowe opalanie jak najbardziej jest możliwe, ale wymaga pewnego przygotowania i zachowania podstawowych środków ostrożności.

Unikaj kąpieli w południe!

 

Aby uniknąć oparzenia po opalaniu, po pierwsze nie powinniśmy zażywać kąpieli słonecznych w czasie, gdy słońce grzeje najmocniej, czyli w godzinach pomiędzy 11.00 a 15.00 (1). Absolutnie konieczne jest też właściwe zabezpieczenie skóry przy użyciu specjalnych preparatów do opalania. Powinny one cechować się wysokim faktorem SPF – nawet te najwyższe nie chronią skóry całkowicie, zatem i tak z całą pewnością zyskamy opaleniznę, unikając przy tym przykrych i niebezpiecznych skutków nierozważnego opalania. Sesje opalające nie powinny trwać zbyt długo. Podczas dłuższego pobytu na zewnątrz powinniśmy zapewnić sobie dostęp do cienia.

Na jakie objawy trzeba zwracać uwagę?

 

Istotne jest również regularne nawadnianie organizmu, odpowiednia ochrona głowy oraz oczu. Nawet, jeśli przestrzegamy tych zasad skóra po opalaniu może być nieprzyjemnie sucha i podrażniona, dlatego tak ważne jest intensywne nawilżenie ciała po zejściu ze słońca. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie są skutki nieroztropnej, zbyt długiej ekspozycji na słońce. Jeśli borykamy się z umiarkowanym rumieniem posłonecznym, który objawia się zaczerwienieniem i pieczeniem skóry, śmiało możemy sięgnąć po domowe sposoby, jak np. okłady z kefiru czy zsiadłego mleka. Stosunkowo szybko powinny przynieść ulgę, choć zapewne nie uchronią przed schodzącą skórą po opalaniu. Jeśli skóra pali, można ją ochłodzić stosując letni prysznic. Dobre efekty przynoszą także okłady z soku z ogórka. Gdy natomiast oparzenie po opalaniu jest znacznie bardziej dotkliwe, rozległe, objawia się opuchlizną, pęcherzami i wysiękiem, sprawa jest znacznie poważniejsza, bowiem jest to oparzenie słoneczne II stopnia, które wymaga interwencji lekarskiej (2). Wówczas zsiadłe mleko nie pomoże. Konieczne jest zastosowane specjalnych maści na oparzenia. Czym prędzej powinniśmy zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli występują: gorączka, nudności czy wymioty, zawroty głowy, bowiem symptomy te mogą wskazywać na udar cieplny.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *