Obróbka skrawaniem

5 Paź

Obecnie ponad 50 procent wszystkich części maszyn i innych podobnych elementów przemysłowych wykonywanych jest właśnie poprzez obróbkę skrawaniem, realizowaną na kilka różnych sposobów w zależności od rodzaju elementu czy przedmiotu, który w taki sposób powinien być wykonany.

Obróbka skrawaniemW bardzo dużym uproszczeniu obróbka skrawaniem polega na wycięciu z danego materiału tak zwanego naddatku w celu nadania mu odpowiedniego kształtu, a często także i właściwości, które musi mieć wytwarzany w ten sposób przedmiot. Obrabianie może być realizowane ręcznie jak również przez w pełni zautomatyzowane obrabiarki, które należy odpowiednio zaprogramować w celu wykonania określonego elementu.

Pierwszym krokiem tego procesu jest stworzenie odpowiedniego modelu do czego wykorzystuje się specjalne oprogramowanie komputerowe, w którym nie tylko można zaprojektować poszczególne elementu, ale nawet odpowiednio połączyć je ze sobą tworząc w ten sposób jedno, większe urządzenie.

Tak przygotowany model może być przekazany do centrum obróbczego, gdzie fizyczny przedmiot zostanie wykonany. Nowoczesne centra obróbcze są w stanie zapewnić przynajmniej kilka metod obróbki, zapewniając wytwarzanym elementom odpowiednie właściwości. W pełni ręczna obróbka skrawaniem jest już rzadko spotykana, ale nadal może być wykorzystywana do tworzenia prostych elementów.

W przypadku obróbki skrawaniem, całość zadań polega na usunięciu nadmiarowego materiału aż do momentu uzyskania odpowiednich właściwości przedmiotu. Nawet jeśli praca przeprowadzana jest ręcznie to wiele elementów procesu jest i tak zautomatyzowanych, chociażby usuwanie potencjalnie niebezpiecznych wiórów, które powstają przy takim procesie.

Obecnie programy, które wykorzystywane są w obrabiarkach cnc mogą być tworzone przez wykwalifikowanych specjalistów lub wręcz generowane automatycznie w zależności od technologii wykorzystywanej w konkretnym centrum obróbki. Czas potrzebny do przygotowania określonego przedmiotu jest zależny od jego stopnia skomplikowania oraz technologii wykorzystywanej do przeprowadzenia obróbki.

Odwiedź także: http://www.edgecam.pl/centra-obrobcze

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *