O wznoszeniu budynków

O wznoszeniu budynków

Budownictwo to szuka, która zaczęła rozwijać się na długo przed narodzinami Chrystusa. Pierwsze budynki wznoszono z łatwo dostępnych materiałów: gliny, gałęzi, kamieni i torfu. Materiały te można była obrabiać prymitywnymi narzędziami: nożami z kości zwierzęcych czy kamiennymi siekierkami. W budownictwie na przestrzeni dziejów było kilka milowych kroków. Zobaczmy, jakie wydarzenia były ogromnym postępem.

O wznoszeniu budynków

Wypalanie cegieł w piecach

Wyrabiane i wypalane na słońcu cegły były wykorzystywane już około 6000 roku przed naszą erą w Sumerze. Istotnym krokiem w rozwoju budownictwa było wprowadzenie wypalania cegieł w piecu. Cegły w piecu zaczęto wypalać około 2500 roku przed naszą erą. Cegły wypalane w piecu były trwalsze niż te, które suszono na słońcu. Formowano je używając drewnianych matryc. W efekcie otrzymywano cegły w tym samym rozmiarze, co z kolei ułatwiało ich układanie.

Rzymianie wynajdują beton

Dzisiaj beton to najbardziej popularny materiał konstrukcyjny wykorzystywany w budownictwie. Zanim do tego doszło do celów budowlanych Grecy i Rzymianie wykorzystywali wapno. Ze spoin było ono niestety bardzo łatwo wypłukiwane przez wodę deszczową, z czasem więc zaczęto używać wyrabianej z mieszaniny piasku, popiołu wulkanicznego i wapna zaprawy cementowej. Później Rzymianie wpadli na pomysł, aby do zaprawy tej dodać żwiru. W ten sposób otrzymali beton.

Materiały używane w budownictwie dzisiaj

Wciąż popularnym materiałem jest cegła. Dzisiaj cegłę produkuje się formują glinę w bloczkach i wypalając je w piecach. W budownictwie używa się dzisiaj różnych wyrobów ceramicznych. Najbardziej podstawowe to: cegła pełna, cegła licowa, dziurawka, cegła kratówka oraz pustaki. Do murowania ścian zewnętrznych stosuje się cegłę kratówkę, dziurawkę lub pustaki ceramiczne. Coraz większą popularność zyskują także gazobetonowe bloczki. Są one zaliczane do nieceramicznych materiałów budowlanych. Na placach budowy używana jest także stal i zbrojony beton. Zbrojony beton popularnie nazywany jest żelbetem.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz