O paliwach kopalnych i ich alternatywach

O paliwach kopalnych i ich alternatywach

Podczas milionów lat ewolucji zostały wytworzone bogactwa mineralne. Od wieków człowiek przetwarza je i wykorzystuje na własny użytek. Niektóre z nich nadają się do wykorzystania praktycznie w stanie naturalnym – na przykład węgiel, który po wydobyciu z kopalni wymaga tylko niewielkiego oczyszczenia. Częściej jednak muszą one przejść wiele etapów przetwarzania (na przykład gaz ziemny), zanim będą mogły być wykorzystane. Jakie są ich alternatywy?

O paliwach kopalnych

Węgiel kamienny

Zaliczany jest do paliw kopalnych, czyli powstałych z pozostałości roślin i zwierząt. Wszystkie rodzaje paliw kopalnych są bogactwami nieodnawiającymi się – tempo ich akumulacji odbywa się zbyt wolno. Na skalę masową jako opał węgla zaczęto używać już w XII wieku w północno-wschodniej Anglii. Od samego początku wykorzystywano go bardzo intensywnie, na zanieczyszczone powietrze mieszkańcy Londynu uskarżali się już w 1273 roku. Z takimi samymi problemami borykamy się także dzisiaj. Około 97 procent światowych zasobów węgla znajduje się w Kazachstanie, na Syberii, w środkowych i wschodnich Chinach. Światowymi potentatami w wydobywaniu węgla są także Wielka Brytania, Rosja, Polska, Niemcy. W Polsce węgiel wydobywany jest w trzech zagłębiach węglowych: Górnośląskim, Dolnośląskim i Lubelskim. Wysokiej jakości węgiel kamienny wydobywany jest także w kopalniach znajdujących się w Donieckim Zagłębiu Węglowym na Ukrainie.

Ropa naftowa i gaz ziemny

Bardzo często gaz ziemny i ropa naftowa występują razem. Mają one bowiem wspólne pochodzenie, zawierają także wiele takich samych związków. Ropa naftowa dużego znaczenia przemysłowego nabrała w drugiej połowie XIX wieku. Dzisiaj jest najważniejszym źródłem energii. W stanie surowym jest wykorzystywana bardzo rzadko. Gaz ziemny w zależności od tego, jaki jest jego skład, może być wykorzystywany jako paliwo przemysłowe lub domowe. Może też być źródłem lekkiej benzyny. Wyodrębnia się z niego propan i butan. W postaci mieszanki są one wykorzystywane w kuchenkach gazowych. Często zamienia się je także w gaz płynny. Pod nazwą LPG jest on paliwem do samochodów.

Jakie są alternatywy dla paliw kopalnych?

Poza wykorzystywanie energii z paliw kopalnych możemy korzystać także ze źródeł odnawialnych takich jak np. energia słoneczna. Takie panele fotowoltaiczne, które wytwarzają prąd stały, zyskują obecnie na popularności.  Warto więc poznać lepiej tę technologię. Więcej o modułach PV możecie przeczytać w tym https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ miejscu. 

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz