O materiałach używanych do budowy domów

O materiałach używanych do budowy domów

Cegła i drewno to od lat podstawowe materiały konstrukcyjne używane do budowy domów. Mimo nowych technologii i coraz nowocześniejszych materiałów, wciąż w niskim (a więc jednorodzinnym) budownictwie mieszkaniom drewno i cegła są popularnymi materiałami budowlanymi.

Dom zbudowany z cegły

Domy zbudowane z cegły są popularne w całej Europie. Typowy dom jednorodzinny z cegły musi zostać posadowiony na wykonanym z betonu fundamencie. Do wykonania ław fundamentowych używa się betonu zbrojonego w gruncie. Na ławach tych spoczywać będzie właściwy, wykonany z betonu fundament. Na kondygnacje budynek dzielą stropy. Mogą one zostać wylane ze zbrojonego betonu, specjalnych pustaków stropowych lub prefabrykowanych płyt żelazobetonowych.

Stropy mogą zostać wykonane także z drewnianych belek. Ścianki działowe bardzo często wykonuje się z cegły dziurawki. Coraz częściej jest ona jednak wypierana przez betonowe bloczki. Dużą popularność zyskują od kilku lat płyty gipsowo-kartonowe. Ramy drzwi i okien wykonane z drewna są dzisiaj rzadkością. Najczęściej w naszych domach montowane są ramy wykonane z tworzywa sztucznego.

Dom drewniany o konstrukcji szkieletowej

Domy o konstrukcji szkieletowej wykonanej z drewna są bardzo popularne w krajach Skandynawskich, Australii, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W Polsce takich domów również zaczyna powoli przybywać. Przy budowie domu o konstrukcji drewnianej większość prac może zostać wykonana z dala od miejsca budowy. W przypadku tych domów wiele elementów jest prefabrykowanych. Cały szkielet domy czy też panele ścienne powstają na skalę masową w fabryce, na placu budowy elementy te są tylko składane. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu budowy. Na terenach, które obfitują w drewno, ścianki domów wykonuje się właśnie z drewna. Tam, gdzie drewna jest mało, z drewna wykonuje się tylko szkielet domu, panele ścienne wykonuje się zaś z betonu.

Pierwsze budynki wznoszono z materiałów łatwo dostępnych, łatwych do cięcia i obróbki prymitywnymi narzędziami. Dzisiaj do dyspozycji są zaawansowane narzędzia jak, chociażby przecinarki do glazury od https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/przecinarki-do-glazury/ tej firmy.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz