Niwelator laserowy a inny sprzęt geodezyjny

Coraz powszechniejsze stają się niwelatory kodowe, które stopniowo wypierają z rynku mało dokładne niwelatory klasyczne.

Wpływ na to ma ich większa efektywność oraz możliwości automatycznego opracowania wyników poprzez wykorzystanie komputera.

Zbliżona zasada działania

Sprzęt geodezyjny oparty na modułach cyfrowych działa na bardzo zbliżonej zasadzie. Oś celowa ustawiona jest zawsze w kierunku poziomym dzięki układom żyroskopowym. Od niwelatorów tradycyjnych różnią się one sposobem odczytu osi celowej na łacie, który odbywa się za pomocą metody optycznej. Aby taki odczyt był możliwy, w obiektywie każdego niwelatora umieszczony jest przetwornik optyczno-elektroniczny. Stosowane łaty posiadają specyficzną podziałkę w formie specjalnego kodu, który składa się z naprzemiennych pól jasnych i ciemnych mających różną grubość. Wskazanie położenia osi celowej na łacie działa na zasadzie porównania obrazów. Porównywanie odbywa się poprzez wykorzystanie metody przetwarzania sygnału pomiarowego z sygnałem pierwotnym.

Przydatne urządzenie

Niwelator laserowy a inny sprzęt geodezyjnyNiwelator laserowy jest urządzeniem, które umożliwia wizualizacje płaszczyzny poziomej lub nachylonej pod pewnym kątem. Odbywa się to poprzez wykorzystanie wiązki laserowej, która z bardzo dużą prędkością kierowana jest w stronę osi głównej łaty. W związku z tym istnieje możliwość bezpośredniego odczytu z łaty przez osobę trzymającą ją. Stosuje się również specjalistyczne fotodetektory, które dają możliwość zwiększenia dokładności pomiarów, niekiedy ich obecność jest niezbędna w sytuacji, gdy wiązka laserowa jest praktycznie niewidoczna. Niwelatory laserowe, które pracują przy wykorzystaniu światła niewidzialnego, mają znacznie bardziej rozległy zasięg i w związku z tym stosowane są głównie w terenie otwartym. Nowoczesne niwelatory laserowe posiadają wbudowany kolimator, który w znacznym stopniu usprawnia pracę podczas wyznaczania płaszczyzn poziomych. Do niwelatora laserowego najprościej przekonać się poprzez wykonywanie pomiarów kontrolnych. Jedna wprawiona osoba może efektywnie wykonywać bardzo dużą liczbę pomiarów. Natomiast operacja taka przy użyciu niwelatora optycznego zajęłoby znacznie więcej czasu.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz