Kolektory słoneczne – tanie źródło energii

Kolektory słoneczne – tanie źródło energii

Kolektory słoneczne – tanie źródło energii

Coraz częściej dostrzegamy konieczność pozyskiwana energii ze źródeł odnawialnych. Jednym z bardziej ekologicznych, a jednocześnie nowoczesnych rozwiązań są kolektory słoneczne. Pozwalają one obniżyć koszty związane z eksploatacją domu, są też praktycznie bezobsługowe. Urządzenia te nie należą do najtańszych. Jeśli jednak dobrze je wybierzemy, koszt zakupu i montażu instalacji solarnej bardzo szybko nam się zwróci.

Decydując się na montaż kolektorów do wyboru mamy płaskie i próżniowe. Te pierwsze są wybierane najczęściej. Można je zamontować na połaci dachu lub na stelażu. Jest jednak jeden warunek: należy wybrać tę część dachu lub działki, która nie jest w cieniu. Najczęściej więc wybiera się południową połać dachu lub część posesji. Kolektor płaski ma bardzo prostą budowę, składa się z obudowy wewnątrz, której znajduje się absorber.

Jak zbudowane są kolektory próżniowe?

Budowa kolektorów próżniowych jest troszkę bardziej skomplikowana. Rolę absorbera pełnią w nich podwójne rurki pomiędzy, którymi powstaje próżnia – stąd ich nazwa. Kolektory możemy wykorzystać do podgrzewania wody, także tej, która znajduje się w instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli chcemy wykorzystać kolektory słoneczne nie tylko do podgrzewania wody do mycia, ale także w instalacji centralnego ogrzewania, powinniśmy wybrać kolektory próżniowe. To zasługa próżni, która jest dobrym izolatorem.

Montaż kolektorów

Pamiętajmy, że montaż kolektorów na dachu domu jest możliwy tylko po spełnieniu kilku warunków. Instalacja solarna złożona z kilku lub więcej kolektorów będzie ciężka. Konstrukcja dachu musi być więc na tyle solidna, aby utrzymała jej ciężar. Optymalnie byłoby, gdyby dom był , a szczególnie dach był zwrócony w kierunku południowym lub południowo-zachodnim. Instalacja solarna jest najbardziej efektywna, kiedy dach ma kąt nachylenia przynajmniej 25 stopni, a maksymalnie 45 stopni. Jeżeli kolektory zostaną zamocowane na ziemi na stelażach, również zaleca się zachowanie wspomnianych kątów nachylenia i orientacji w kierunku południowo-zachodnim lub południowym.

Dowiedz się więcej na: http://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet/

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz