Kilka słów o urządzaniu łazienki

Kilka słów o urządzaniu łazienki

Kilka słów o urządzaniu łazienki

Aranżacja łazienki nie jest sprawą prostą. Powinna ona zostać przede wszystkim podzielona na poszczególne strefy. W pierwszej z nich powinna znaleźć się wanna lub kabina prysznicowa, w drugiej umywalka, a w trzeciej bidet i muszla ustępowa.

Podział na poszczególne strefy na pewno uda nam się, kiedy nasza łazienka ma dużą powierzchnię. Na dużej powierzchni możemy nie tylko wyodrębnić poszczególne strefy, ale także urządzić prawdziwy pokój kąpielowy.

Jaką wannę wybrać?

Jeśli marzy nam się salon kąpielowy zadbajmy przede wszystkim o to, aby wstawić do niego wygodną wannę. W pokoju kąpielowym śmiało możemy wstawić wannę o wielkości większej niż 170×170 centymetrów – takie rozmiary mają wanny standardowe. Jak już wspomnieliśmy, pokój kąpielowy ma najczęściej dużą powierzchnię. Możemy więc wybrać wolno stojący model wanny. Do wyboru mamy wannę okrągłą, eliptyczną lub na nóżkach. Śmiało też możemy wybrać wannę wbudowaną w podłogę.

Oświetlenie

Salon kąpielowy musimy również dobrze oświetlić. Jest duży, a więc oświetlenie ogólne to za mało. Oświetlamy więc także przestrzeń wokół umywalki i lustra. Mamy do wyboru kilka możliwości oświetlenia tych miejsc: oprawy schowane w bokach wnęki, w której znajduje się umywalka, kinkiety zamontowane po obu stronach lustra oraz oprawy zamontowane w podwieszanym suficie, ale nad umywalką. Dodatkowo wodoszczelnymi taśmami LED możemy oświetlić przestrzeń wokół wanny. Taśmy LED spełnią jednak tylko rolę oświetlenia dekoracyjnego.

Co na ściany?

Coraz częściej rezygnujemy z wykańczania ścian w łazienkach od podłogi do sufitu płytkami ceramicznymi. Zamiast nich wybieramy farby,a tylko przestrzeń wokół wanny i umywalki wykańczamy glazurą. Chętnie wybieranym materiałem do wykańczania ścian w łazienkach jest także kamień. W pomieszczeniach tych najlepiej sprawdza się granit. Możemy wybrać także drewno. W przypadku łazienki najlepsze są gatunki egzotyczne: iroko, merbau, tek. Można je wykorzystać na boazerię, posadzkę czy obudowę wanny. W łazienkach pojawia się także beton architektoniczny.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz