Karma dla kota – co kicia powinna jeść?

25 Kwi

Karma dla kota – co kicia powinna jeść?

Teoretycznie wiemy o kotach wszystko. Wszak towarzyszą nam od zarania dziejów. W praktyce jednak często nieświadomie narażamy koty na choroby. Wydaje nam się, że kicia może zjeść wszystko, co zostało z obiadu.

Nieodłącznym elementem kociego menu jest także mleko. Czas raz na zawsze pozbyć się stereotypów i karmić pupile tak, by były jak najdłużej zdrowe.

Układ pokarmowy kota

Układ pokarmowy kotka różni się od ludzkiego. Z tego powodu nie można mu dawać resztek jedzenia z pańskiego stołu. W szczególności nie należy dawać im słodyczy i mleka. Koty trudno trawią te produkty – pomimo tego, że często chętnie je jedzą. Dieta kota powinna składać się przed wszystkim z mięsa. Warzywa i produkty roślinne powinny stanowić jedynie dodatek menu pupila. Trzeba to raz na zawsze zapamiętać – układ pokarmowy kota jest przystosowany przede wszystkim do trawienia mięsa. Człowiek jest wszystkożerny i dlatego może odżywiać się prawie wyłącznie produktami roślinnymi. Dla kota taka dieta to katorga. Dlatego w żadnym wypadku nie kupuj karm wegetariańskich.
Ponadto warto podkreślić, że szkodliwe są dla kotów przyprawy dodawane do potraw spożywanych przez ludzi. Nieodpowiednie dla czworonogów są przede wszystkim polepszacze i sól.

Karma dla kota – rodzaje karm

W sklepach możemy trafić na dwa rodzaje karmy dla kota. Są to tzw. „chrupki”, czyli sucha karma i „galaretki” czyli kawałki mięsa w formie pasztetu lub w galarecie. Karma sucha nie jest zła, jednakże przy takiej diecie kot musi pić dużo wody. Oczywistym jest fakt, że chrupki są najtańszą opcją. Warto jednak raz na jakiś czas podać pupilowi także inne pokarmy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że koty z natury mało piją. Wynika to przede wszystkim z ich natury. Są to zwierzęta pustynne. Wilgoć czerpią przede wszystkim z jedzenia. Właśnie z tego powodu o wiele lepszym pomysłem jest stosowanie diety mieszanej: raz galaretka, raz chrupki.

Należy kupować karmy z dużą zawartością białka zwierzęcego. Kukurydza i inne rośliny powinny stanowić jedynie dodatek.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *