Kanban – co to jest?

Kanban – co to jest?

Gdybyśmy spytali przypadkowych przechodniów w Polsce czym jest system kanban, to raczej mało który potrafiłby odpowiedzieć dobrze na takie pytanie. Otóż system kanban jest systemem, który powstał w latach pięćdziesiątych dwudziestego w Japonii i został wymyślony oraz po raz pierwszy wprowadzony w tamtych czasach przez Toyotę.

Samo słowo kanban można tłumaczyć na język polski jako kartka papieru. Jak łatwo się domyślić nie jest to bynajmniej przypadek, gdyż kartki papieru są w systemie kanban jak najbardziej wykorzystywane.

Usprawnianie produkcji

Sam system można powiedzieć sprowadza się do usprawnienia produkcji w danej firmie oraz obniżenia kosztów jej działalności. Zawiera on kilka zasadniczych zasad na których się opiera. Najważniejszą zasadą jest to aby nie gromadzić żadnych zapasów (dzięki temu można zlikwidować magazyny oszczędzając miejsce oraz obniżając koszty utrzymania zakładu). Kolejną ważną zasadą jest to aby nie było żadnych braków oraz żadnych opóźnień. Następną równie ważną zasadą jest to aby nie było żadnych zbędnych czynności, które przecież kosztują i marnują cenny czas, który można by poświęcić na coś pożytecznego. Chodzi tu głównie o zbędne czynności kontrolne oraz operacje technologiczne.

System kanban

Ponadto wszystko w systemie kanban (bynajmniej w jego klasycznej odmianie) odbywa przy użyciu papierowych formularzy (stąd właśnie nazwa systemu jako kartka papieru). Na każdym etapie produkcji danego detalu wypełniana jest stosowna rubryka w odpowiednim miejscu formularza przez odpowiednią osobę oczywiście. System kanban opiera się również na tym, że materiały do fabryki od dostawców są dowożone z regularną częstotliwością oraz dokładnością, na przykład godzinową. Podobnie sprawa wygląda jeżeli chodzi o opuszczanie towaru z fabryki. Dzięki temu praktycznie żadne magazyny nie są potrzebne. Ani te na zapasy ani te na produkty. Odpowiednie zastosowanie systemu kanban potrafi znacznie obniżyć koszty produkcji w danej fabryce. Ponadto warto również wiedzieć iż ze względu na specyfikę pracy w systemie kanban nie da się go zastosować wszędzie.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz