Jaki przebieg ma badanie mammograficzne i kiedy powinno się je wykonywać?

16 Gru

Jaki przebieg ma badanie mammograficzne i kiedy powinno się je wykonywać?Mammografia, czyli radiologiczne badanie piersi, umożliwia wykrycie zmian nowotworowych już we wczesnym stadium. Tradycyjny mammograf może wykryć guzki o średnicy od trzech milimetrów.

Samoświadomość kobiet wzrasta z roku na rok, a w mediach pojawiają się liczne kampanie medialne, które promują profilaktyczne samobadanie, USG piersi i mammografię.

Jak działa mammograf, jak przebiega badanie i kiedy należy je wykonywać?

 

Mammograf wykorzystuje promienie rentgenowskie, takie same, jak w zdjęciach radiologicznych. Promienie wytwarzane są przez lampę mammografu, a następnie przenikają przez pierś i padają na specjalną błonę. Błona ta pokryta jest emulsją fotograficzną. W miejscach, gdzie promienie przeszły przez ciało, klisza staje się zaczerniona. Natężenie czarnego koloru zależy od ilości promieni, które na nią padły. Różne tkanki w różnym stopniu pochłaniają promieniowanie rentgenowskie. Tkanki, które są gęstsze, absorbują ich więcej. Tkanka tłuszczowa niemalże nie zatrzymuje promieni rentgenowskich, natomiast inne elementy piersi, takie jak przewody mleczne, na zdjęciu są jaśniejsze. Guzy pochłaniają najwięcej promieni, więc na zdjęciu mają kolor prawie biały.

O czym pacjentka powinna pamiętać…

 

Do badania mammografem nie trzeba specjalnych przygotowań, należy pamiętać tylko o kilku kwestiach. W dniu badania nie należy używać kosmetyków w okolicy klatki piersiowej i pach, ponieważ niektóre kosmetyki mogą wpłynąć na obraz piersi, przez co lekarzowi będzie trudniej je ocenić. Kobiety, które już wcześniej miały wykonywane mammografię, USG piersi, czy biopsję, powinny zabrać ze sobą opisy oraz zdjęcia z poprzednich badań. Należy także zabrać wypisy ze szpitala, jeśli wykonywane były wcześniej jakieś zabiegi w obrębie piersi.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *