Jak powstał węgiel i jak się go wydobywa?

Jak powstał węgiel i jak się go wydobywa?

Węgiel miał i wciąż ma ogromne znaczenie dla wielu gałęzi przemysłu. Jest skałą, która powstała ze szczątków organizmów żywych. Od innych minerałów występujących na Ziemi różni się tym, że pali się wydzielając dużo ciepła.

Jak powstał węgiel i jak się go wydobywa?

Karbon: okres, w którym powstał węgiel

Zdecydowana większość odkrytych dotychczas pokładów węgla formowała się od 360 do 286 milionów lat temu. Okres ten w dziejach Ziemi nazwano karbonem. Węgiel powstał na bagnistych obszarach, które w tamtym okresie porastały wilgotne lasy tropikalne. Jakie rośliny rosły w lasach, z których powstały pokłady węgla można łatwo określić. W skałach, które sąsiadują ze złożami węgla odnaleźć można skamieniałe szczątki tych roślin. Drzewa porastające w tamtym okresie lasy w bardzo niewielkim stopniu przypominały te, które znamy dzisiaj. Największymi były gigantycznych rozmiarów skrzypy, paprocie i widłaki.

Rodzaje węgla

Z gnijących szczątków roślin powstaje w pierwszym etapie torf. Procesowi zamiany gnijących szczątków roślin w torf towarzyszy wydzielanie metanu, który jest głównym składnikiem gazu ziemnego, kopalnianego i błotnego. Poddane odpowiedniemu ciśnieniu pokłady torfu przekształcają się węgiel. W zależności od stopnia uwęglenia, czyli zaawansowania metamorfozy torfu, wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje węgla. Torf zawiera najmniejszą (zaledwie 30 %) węgla pierwiastkowego. Bardziej przetworzonym surowcem jest węgiel brunatny (zawiera od 30 do 70 % węgla pierwiastkowego); przy spalaniu wydziela on stosunkowo mało ciepła. Najwięcej energii dostarcza węgiel kamienny.

Zasoby węgla

Ocenia się, że złoża węgla powinny ludziom wystarczyć na około 200 lat. Oczywiście pod warunkiem, że wydobycie nie zostanie zwiększone. Krajami, które mają największe zasoby węgla są: Stany Zjednoczone, Rosja, Ukraina i inne byłe republiki radzieckie, Chiny. Potentatem w wydobywaniu węgla jest także Polska. W zależności od tego, jak grube są pokłady węgla wydobywa się go w kopalniach odkrywkowych lub głębinowych. W Polsce węgiel kamienny wydobywany jest w kopalniach głębinowych.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz