Jak postępować przy napadzie astmy oskrzelowej

Jak postępować przy napadzie astmy oskrzelowej

Jak postępować przy napadzie astmy oskrzelowej

Jeśli nie mamy do czynienia z najcięższą postacią choroby, astma oskrzelowa nie musi wcale oznaczać trudności w codziennym funkcjonowaniu. Pacjenci normalnie uczą się, pracują, prowadzą życie towarzyskie, a często nawet wyczynowo trenują.

Niestety, nawet lecząc się i regularnie przyjmując zalecane przez lekarza preparaty, nie jest się w stanie w pełni wyeliminować duszności. Jak zatem postępować w przypadku napadu astmy?

Napad astmy oskrzelowej – pierwsze kroki

Napad astmy oskrzelowej wymaga możliwie jak najszybszej reakcji, stąd też duże znaczenie ma umiejętność jego przewidzenia. Najczęściej pierwszym symptomem jest uczucie osłabienia i pogorszenie się samopoczucia, pacjenci zwracają przy tym uwagę na świszczący oddech i postępujące trudności z oddychaniem. Już pierwsze objawy napady wywołują lęk i przerażenie, nic więc dziwnego, że jedna z naczelnych zasad mówi o tym, aby nade wszystko dążyć do zachowania spokoju. Zasada ta obowiązuje zresztą nie tylko samego pacjenta, ale i osoby znajdujące się w jego otoczeniu, które tylko dzięki opanowaniu mają szansę na niesienie mu rzeczywistej pomocy.

Jak postępować w przypadku napadu?

Oczywiście, samo zachowanie spokoju nie zda się na wiele, jeśli nie pociągnie za sobą konkretnych działań. Astma oskrzelowa w swojej napadowej postaci wymaga natychmiastowej reakcji, choremu trzeba więc możliwie szybko podać lek rozkurczający oskrzela o natychmiastowym działaniu. Zwykle już jego podanie poprawia stan pacjenta wpływając korzystnie również na jego samopoczucie. Warto w tym momencie oprzeć się pokusie położenia się. Pozycja leżąca tylko pozornie wydaje się tą właściwą, w rzeczywistości bowiem znacząco utrudnia oddychanie. O wiele lepiej jest więc siedzieć lub stać podpierając się lekami.

Wskazane jest też pamiętanie o tym, że nawet po ustąpieniu skurczu oskrzeli, pacjent nie powinien być pozostawiony bez opieki. Należy dotrzymywać mu towarzystwa nim jego stan nie poprawi się całkowicie. Jeśli od podania leków mija dwadzieścia minut, a nie widać poprawy, konieczne staje się najpierw podanie drugiej dawki lekarstwa, a potem – wezwanie pogotowania ratunkowego.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz