Instalacje fotowoltaiczne – podstawowe zalety i wady

Instalacje fotowoltaiczne – podstawowe zalety i wady

Fotowoltaika to niezwykle popularna technologia, która już od wielu lat cieszy się coraz większa popularnością. Jej historia sięga początków XX wieku, ale to właśnie w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat zyskała tak wielu zwolenników. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka – od kwestii czysto użytecznych, poprzez te finansowe, aż po ekologiczne. Tak naprawdę kolektory słoneczne posiadają wiele zalet, które w dużym stopniu decydują o ich popularności.

Kwestie finansowe

Każda osoba posiadająca dom jednorodzinny bądź budynek gospodarczy chce, aby koszty poniesione na ogrzewanie były jak najniższe. A fotowoltaika właśnie to umożliwia. Dlaczego? Otóż instalacje fotowoltaiczne charakteryzują się kilkoma właściwościami, wśród których trzeba wymienić:

  • wytwarzanie darmowego prądu z energii słonecznej
  • możliwość sprzedaży nadwyżkowej energii niezależność od podwyżek cen prądu
  • możliwość uzyskania dotacji na instalację i odliczenia od podatku

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż nieruchomość z zainstalowanymi panelami słonecznymi zyskuje na wartości – co ma niebagatelne znaczenie przy jej sprzedaży.

Kwestie ekologiczne

Kolektory słoneczne charakteryzują się wieloma zaletami nie tylko w kwestiach finansowych, ale też ekologicznych. Fotowoltaika to nie tylko odnawialne i zrównoważone źródło energii (którego nie zabraknie), ale też czyste, ciche, ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu. Panele słoneczne nie emitują zanieczyszczeń czy hałasu, a dodatkowo można je poddać recyklingowi.

Pozostałe zalety kolektorów słonecznych to: wysoka odporność na warunki atmosferyczne, bezawaryjność, brak konieczności konserwacji, łatwy montaż i brak konieczności pozwolenia na budowę. Dodatkowo instalacje fotowoltaiczne charakteryzują się dostępnością i estetyką. A wady? Do głównych mankamentów należy zaliczyć zależność od promieni słonecznych, początkowy koszt instalacji i konieczność wygospodarowania odpowiedniego miejsca na jej zamontowanie. Jednak tych wad jest stosunkowo niedużo, co sprawia, iż zalety kolektorów słonecznych w znaczących stopniu przeważają nad ich mankamentami.

Zobacz także: https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet/.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz