Garść informacji o budownictwie mieszkaniowym

Garść informacji o budownictwie mieszkaniowym

Dom to budowla naziemna, przystosowana do długotrwałego zamieszkiwania przez człowieka. Pierwsze domy pojawiły się w okresie neolitu w Egipcie i na Bliskim Wschodzie. Na obszarze tym były zjawiskiem powszechnym, w Europie stosunkowo rzadkim. W budownictwie mieszkalnym ogromnym przełomem stał się wiek XIX.

Garść informacji o budownictwie mieszkaniowym

Wiek XIX to rozwój kapitalizmu

Wraz z tym do miast napływało coraz więcej ludzi, którzy znaleźli zatrudnienie w fabrykach. Aby ta rzesza ubogich ludzi mogła się pomieścić, zaczęto budować wielokondygnacyjne kamienice. Znajdował się w nich tylko jeden hydrant, wszyscy mieszkańcy mieli też do swojej dyspozycji tylko jeden, znajdujący się na podwórzu ustęp. Cechą charakterystyczną pierwszych, wielokondygnacyjnych budynków czynszowych, które przeznaczone były dla napływających do miast robotników były także ciemne, nazywane studniami podwórza.

Rozwój i postęp

Wznoszenie większych i węższych, mniej podatnych na przeciążenie budynków umożliwiło najpierw wprowadzenie betonu, a później jego różnych i bardziej trwałych odmian. W budownictwie mieszkalnym pojawiły się nowe, bardziej śmiałe rozwiązania. Budynki były coraz wyższe, pojawiły się w nich windy i elektryczne oświetlenie, bieżąca woda i kanalizacja. W efekcie  bryły współczesnych bloków mieszkalnych przecinają kanały, w których znajdują się rury i przewody. Mieszkania początkowo były jednolite, z czasem jednak zaczęto je różnicować pod względem metrażu i standardu wyposażenia. Bloki mieszkalne przestały już też przypominać pudełko, w którym ciasno upchano mnóstwo przegródek. Bryły dzisiejszych bloków mają nieregularne, ale bardzo ciekawe formy.

W XX wieku w budownictwie mieszkaniowym zaczęto wykorzystywać nie tylko różne odmiany betonu, ale także szkło, aluminium i tworzywa sztuczne. W efekcie zniknęły ograniczenia przestrzenne dla form domów. W wielu krajach wciąż budowane są ogromne molochy dla setek mieszkańców. Coraz częściej jednak pojawiają się zdecydowanie mniejsze bloki mieszkalne. Osiedla nie wyglądają też identycznie, tak jak miało to miejsce w PRL-u.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz