Elementy amortyzujące oraz wyłączniki krańcowe

Elementy amortyzujące oraz wyłączniki krańcowe

Pierwsze elementy amortyzujące stosowane były w różnego rodzaju maszynach już w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Od tego czasu sporo się zmieniło, a elementy takie znajdują coraz więcej licznych zastosowań. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku maszyn przemysłowych.

Nie chodzi tylko o tłumienie hałasu, chociaż ten potrafi być wcale nie mały w przypadku takich maszyn, ale także o tłumienie drgań, które mogą być dla maszyn tego typu po prostu niebezpieczne i przyczyniać się do ich uszkodzenia. Pomagać w tym zadaniu mogą specjalistyczne taśmy dylatacyjne, które stosuje się w przemyśle dosyć powszechnie.

Elementy amortyzujące

Elementy amortyzujące mają powszechne zastosowanie także w motoryzacji. W okresie kiedy tylko zaczynano je stosować szybko okazało się że znakomicie spisują się w pociągach oraz w szczególności w tramwajach. Dopiero później takimi elementami zainteresował się przemysł samochodowy. Samochód bez amortyzatorów to w latach 30 a nawet jeszcze 40 nic nadzwyczajnego. Dopiero później zaczęto przywiązywać szczególną rolę do wygodny podróżowania. W przypadku wspomnianych tramwajów dużą role w komforcie jazdy odrywają odpowiednio dopasowane maty podtorowe, które mogą znacznie amortyzować wszelkie drgania oraz co ważniejsze w przypadku miast, po których tramwaje się poruszają także ewentualne hałasy.

Najbardziej znani producenci

Do najbardziej znanych producentów zaliczymy oczywiście vibracoustic oraz contitech ich produkty stosowane są na całym świecie powszechnie, także i w naszym kraju. W celu poprawy bezpieczeństwa podróżnych stosuje się także wyłączniki krańcowe, które gwarantują tak zwane otwieranie skuteczne. Jest to pojęcie dosyć mocno skomplikowane, którym nie będziemy zanudzali przecież czytelnika. Wystarczy dodać że urządzenia te stosowne są powszechnie praktycznie od kilkudziesięciu już lat. Najważniejszy wpływ na bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w ruchu kolejowym mają oczywiście odpowiednio dobrane procedury, które wdrażane powinny być przez należycie przygotowanych do tego celu pracowników.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz