Ekologiczne źródła energii elektrycznej – fotowoltaika

Ekologiczne źródła energii elektrycznej – fotowoltaika

Słońce to tylko jedna z wielu miliardów gwiazd. Energia, którą produkuje warunkuje nasze życie na Ziemi. Gdyby nie Słońce najprawdopodobniej na Ziemi w ogóle nie istniałoby życie. Dzisiaj energia, którą produkuje ta najważniejsza dla nas gwiazda zaczyna być coraz powszechniej wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej. Stało się to możliwe dzięki poznaniu w XIX wieku zjawiska fotowoltaicznego. Dało ono podstawy do stworzenia fotowoltaiki, która zajmuje się budową ogniw fotowoltaicznych i ich wykorzystaniem do produkcji zielonej energii elektrycznej.

Fotowoltaika w chwili obecnej należy do bardzo prężnie rozwijających się gałęzi przemysłu na całym świecie. Rozwój technologiczny, coraz większa świadomość ekologiczna sprawiły, że zdecydowana większość mieszkańców wysoko rozwiniętych krajów sprzeciwia się degradacji naszego naturalnego środowiska.

Fotowoltaika a rachunki za energie elektryczną

Coraz mniej osób chce płacić rosnące rachunki za energię elektryczną. Są to najbardziej istotne czynniki, które sprawiły, że fotowoltaika rozwija się szybko i prężnie. Ideą fotowoltaiki jest zamiana energii słonecznej na elektryczną. Wymaga to zastosowania baterii słonecznych nazywanych ogniwami fotowoltaicznymi. To w tych urządzeniach następuje proces konwersji promieniowania słonecznego na elektryczną. Do powstania instalacji fotowoltaicznej niezbędne kilka modułów fotowoltaicznych, które buduje się z ogniw fotowoltaicznych. Do zbudowania takiego jednego modułu potrzeba kilkanaście pojedynczych ogniw. Ogniowa łączy się ze sobą szeregowo, zaś moduły mogą być połączone zarówno szeregowo, jak też równolegle.

Efektywna praca ogniw fotowoltaicznych

O tym, czy ogniwa fotowoltaiczne będą pracować efektywnie decyduje sposób ich zamontowania. Najefektywniej można wykorzystać ich potencjał montując je na połaci dachu, która ma nachylenie nie mniejsze niż 25 stopni i nie większe niż 45 stopni. Ogniwa pracują efektywnie także wtedy, kiedy zostaną zamontowane na połaci dachu, która wychodzi na południe, ewentualnie na południowy-zachód. Jeszcze jedna ważna uwaga: ogniwa fotowoltaiczne to nie to samo, co kolektory słoneczne.

Sprawdź również: http://www.hewalex.pl/fotowoltaika/

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz