Ekogroszek i węgiel workowany- wygoda i czystość

Ekogroszek i węgiel workowany- wygoda i czystość

Ekogroszek i węgiel workowany- wygoda i czystość

Czasy, w których to rozwożono węgiel do indywidualnych gospodarstw, wozami z zaprzęgiem konnym bezpowrotnie minęły. Jednakże w coraz mniejszym stopniu korzysta się także z wywrotek przywożących pod dom węgiel sprzedawany na tony bezpośrednio w kopalniach lub w składowiskach opału.

Coraz powszechniejsza jest świadomość, że bardzo istotna jest jakość węgla, a więc jego wartość energetyczna. Znacznie większą gwarancję wysokiej jakości daje nam węgiel workowany, a w szczególności tak zwany ekogroszek.

Ekogroszek

Ekogroszek jest to nazwa handlowa węgla opałowego o specjalnych, wysokich parametrach ekologicznych, spalanego w celu pozyskiwania energii cieplnej w nowoczesnych kotłach retortowych. Jest to węgiel o stosunkowo małej zawartości wody i substancji niepalnych; bardzo cenną jego właściwością jest niska spiekalność, dzięki czemu przy jego spalaniu powstaje znacznie mniej popiołów i tlenków siarki niż przy spalaniu innych rodzajów węgla energetycznego. Ekogroszek ma jeszcze jedną istotną zaletę; jest mianowicie produkowany w rozmiarach ziarna od 5 do 25 milimetrów średnicy, co pozwala na stosowanie automatycznych dozowników podających ten węgiel do paleniska. To daje możliwość stosowania pieców bezobsługowych, które dzięki wyposażeniu w odpowiednie, elektroniczne automaty sterujące można dowolnie programować.

Uwaga na podróbki

Przy kupowaniu węgla workowanego, a więc głównie ekogroszku warto pamiętać, że na naszym rynku można spotkać, niestety, także jego podróbki, produkowane często z miału węglowego gorszej jakości i ze specjalnego lepiszcza. Parametry energetyczne i emisyjne takiego podrabianego ekogroszku nie dorównują oryginalnemu produktowi, który posiada stosowny certyfikat Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Niestety w piecach, które z założenia są przeznaczone wyłącznie do spalania ekogroszku, mozna także spalać inne rodzaje paliwa. Pamiętajmy zatem, że przy zakupie tego rodzaju węgla, niezależnie od tego, czy będzie to węgiel workowany, czy sprzedawany luzem, warto sprawdzić u sprzedawcy jego zgodność z obowiązującymi certyfikatami.

Sprawdź: http://wegielsztygar.pl/pol_m_Wegiel-workowany-169.html

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz