Do czego służą przetworniki ciśnienia?

28 Cze

Ciśnienie to wielkość fizyczna, która należy do mierzonych wyjątkowo często. Do pomiarów ciśnienia wykorzystywane są bardzo różne urządzenia. Ciśnienie jest wielkością fizyczną mierzoną w wielu zwykłych, codziennych sytuacjach, ale też bardzo często mierzone w zakładach przemysłowych. W przemyśle do pomiarów ciśnienia wykorzystuje się przetworniki ciśnienia.

Gdzie znalazły zastosowanie przetworniki ciśnienia?

Są to urządzenia, które wykorzystywane są w systemach, które zostały oparte na olejach, gazach czy sprężonym powietrzu. Spotkać je można także w systemach urządzeń biomedycznych. Po przetwornik ciśnienia sięga się wtedy, gdy zachodzi konieczność zmierzenia ciśnienia panującego w otwartych/zamkniętych zbiornikach albo w rurociągach. Bardzo często przetworniki ciśnienia pracują w ekstremalnie trudnych warunkach. Aby nic nie zakłóciło pracy ich czujniki umieszcza się w obudowie, która została wykonana z metalu odpornego na działanie kwasów i innych agresywnych substancji chemicznych.

Do czego służą przetworniki ciśnienia?

Jak dzielą się przetworniki ciśnienia?

Czujnik pomiarowy to najważniejszy element, z którego zbudowany jest przetwornik ciśnienia. Podziału dostępnych na rynku przetworników ciśnienia dokonano więc biorąc pod uwagę sposób działania tego czujnika. W efekcie więc na rynku dostępne są przetworniki ciśnienia:

  • hydrostatyczne (cieczowe);
  • parametryczne;
  • sprężyste;
  • tłokowe.

Z uwagi na to, że większość procesów przemysłowych odbywa się dzisiaj w sposób automatyczny, w przemyśle praktycznie nie korzysta się już z prostych, mechanicznych przetworników ciśnienia. W tych przetwornikach jako element sprężysty wykorzystana została rurka Bourdona, mieszek albo membrana. W niektórych modelach przetworników ciśnienia zastosowano dodatkowo czujniki i mierniki. W warunkach przemysłowych obecnie najczęściej korzysta się z elektronicznych przetworników ciśnienia, które dokonują bardzo precyzyjnych pomiarów.

Praca wielu urządzeń wykorzystywanych w zakładach przemysłowych zależy od prawidłowego ciśnienia. Wartość tę mierzy się używając przetworników ciśnienia.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *