Czujniki wilgotności

9 Sty

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest niezmiernie ważna. Mo ona wpływ na samopoczucie, ale też i w sporym stopniu na zdrowie osób które w takich pomieszczeniach przebywają, ale też może mieć wpływ na przeprowadzanie procesów przemysłowych i produkcyjnych, do których może być ściśle wymagana określona wilgotność powietrza.

Poziom wilgotności powietrza jesteśmy w stanie odczuwać, ale na podstawie takich odczuć ciężko byłoby odpowiednio dopasować w takich warunkach odpowiedni poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu.

Czujniki wilgotności

Między innymi dlatego właśnie stosowane są czujniki wilgotności, które są w stanie dokładnie określić poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. W zależności od poziomu wilgotności czujniki takie mogą być w stanie uruchamiać specjalne wentylatory lub tym podobne urządzenia. Do momentu gdy poziom wilgotności nie osiągnie pożądanego poziomu wentylatory te powinny nieprzerwanie pracować. Po osiągnięciu takiego poziomu, oraz po ustabilizowaniu się poziomu wilgotności powietrza nastąpić powinno wyłączenie wentylatorów. Jest to dosyć standardowa procedura jeśli chodzi o sposób działania takowych czujników. Na rynku zakupić można czujniki wilgotności działające w różnorodnej skali, ale też odznaczające się różną czułością. W przypadku niektórych procesów przemysłowych wymagana jest bowiem bardzo dokładna precyzja jeśli chodzi pomiary wilgotności powietrza.

Odpowiedni poziom wilgotności

Same pomieszczenia są projektowane w taki sposób aby maksymalnie zapewnić odpowiedni poziom wilgotności powietrza w danym dniu. Znaczenie może mieć wtedy także poziom wilgotności powietrza na zewnątrz, co także zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych nawet kilkukrotnie w ciągu tylko jednego dnia. Na takiej samej zasadzie działają czujniki pomiaru wilgotności powietrza, dokonujące pomiarów właśnie na zewnątrz. Pomiary takie mogą być istotne dla ludzi, zbyt suche powietrze powodować może gorsze samopoczucie, może też wpływać na poziom odczuwalnej temperatury powietrza, która wydawać może się oczywiście wyższa od tej, jaką wskażą same termometry.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *