Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?Źródłem energii, która nie wyczerpie się przez tysiące lat jest słońce. Energię tę można przetworzyć na energię elektryczną i wykorzystać ją w domach. Zajmuje się tym fotowoltaika. Dzięki możliwościom, które daje fotowoltaika każdy z nas ma szansę stworzyć przy swoim domu elektrownię słoneczną i przynajmniej częściowo uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Jak to jest możliwe?

Ogniwa fotowoltaiczne

Aby możliwe stało się zamienienie energii słonecznej w elektryczną niezbędne są ogniwa słoneczne nazywane także ogniwami fotowoltaicznymi. Zbudowane są one z płytek półprzewodnikowych. Do ich produkcji wykorzystywany jest krzem. Oferowane obecnie baterie fotowoltaiczne mogą działać jedynie od wczesnych godzin porannych aż do zapadnięcia zmroku. Działają one bez względu na to, jak panuje pogoda. Kiedy jest pochmurno czerpią tak zwane promienie rozproszone. Na całym świecie wykorzystuje się w chwili obecnej cztery rodzaje ogniw słonecznych: polimerowe, krzemowe, selenowe i barwnikowe. Większość polskich firm, które zajmują się wykonywaniem instalacji solarnych ma jednak znacznie mniej bogatą ofertę. Z reguły proponują one klientom jedynie instalacje do produkcji, których został wykorzystany krzem.

Energia słoneczna

Przetworzenie energii słonecznej na elektryczną wymaga zastosowania nie tylko samych paneli. Trzeba jeszcze dołączyć do nich falownik i akumulator. Większość urządzeń elektrycznych w naszych domach przystosowana jest do zasilania prądem zmiennym. Stąd konieczność wbudowania w system falownika, który zamieni pozyskany prąd stały w zmienny. Z kolei akumulator jest niezbędny do gromadzenia zapasów pozyskanej energii.

Zobacz również: http://www.hewalex.pl/fotowoltaika/

W Polsce jest na razie niewielka ilość elektrowni słonecznych. Z pewnością jest to spowodowane wysokimi kosztami instalacji solarnych. Najlepsze panele, które są wykonane z krzemu polikrystalicznego kosztują około dwóch i pół tysiąca złotych. A trzeba wziąć pod uwagę, że jeden panel jest niewystarczający nawet w domu jednorodzinnym o niewielkiej kubaturze.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz