Co to za urządzenie: wilgotnościomierz?

Co to za urządzenie: wilgotnościomierz?

Co to za urządzenie: wilgotnościomierz?

Do pomiaru wilgotności służy urządzenie zwane higrometrem.

Bardzo często zamiennie jest ono nazywane wilgotnościomierzem.

Gdzie wykorzystuje się wilgotnościomierze?

Wilgotnościomierz to bardzo przydatne urządzenie, które znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki niemu możemy zmierzyć wilgotność powietrza w biurze lub w domu. Ale urządzenie to wykorzystywane jest także w wielu gałęziach przemysłu. Szczególnie często wykorzystywany jest w przemyśle drzewnym i spożywczym (wilgotnościomierze do zboża). Używany jest także w placówkach muzealnych, ogrodnictwie, serwerowniach. Wilgotnościomierz znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie utrzymanie odpowiedniej wilgotności umożliwia dobre przechowywanie produktów czy właściwy przebieg procesów produkcyjnych.

Jakie są rodzaje wilgotnościomierzy?

Wilgotność można mierzyć przy użyciu bardzo różnych rodzajów wilgotnościomierzy. Stosuje się więc wilgotnościomierze:

– włosowe: najstarszy rodzaj wilgotnościomierzy. Jest to urządzenie bardzo proste, którego zasada działania oparta jest na właściwościach, którymi charakteryzuje się koński lub ludzki włos. We współczesnych wilgotnościomierzach włosowy rzadko już stosuje się jednak włosy. Są one wypierane przez włókna syntetyczne lub bawełniane. Wilgotnościomierz włosowy ma jednak pewną wadę: nie jest urządzeniem bardzo dokładnym. Tam, gdzie pomiary wilgotności muszą być bardzo precyzyjne, wilgotnościomierz włosowy się nie sprawdza;

– kondensacyjne: wilgotność powietrza w tym urządzeniu badana jest na podstawie punktu rosy. Jest on zbudowany z metalowego lub szklanego naczynia, które od wewnątrz jest schładzane. Pomiar dokonywany jest w miejscu, w którym na naczyniu dochodzi do skraplania się wody;

– elektroniczne: wyróżniają się najbardziej skomplikowaną budową. Są jednak proste w użyciu, a wilgotność mierzą wyjątkowo precyzyjnie. Wiele modeli tych wilgotnościomierzy ma dodatkowo wbudowany termometr.

Najbardziej zaawansowane modele wilgotnościomierzy mogą badać nie tylko wilgotność powietrza, ale także mikroklimat, który wokół panuje.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz