Co możemy uzyskać z pomocą frezarki 3D

Co możemy uzyskać z pomocą frezarki 3DObróbka metali, drewna czy plastiku to zagadnienie dość ciężkie, wymagające przede wszystkim wiedzy na temat właściwości materiałów, sposobu ich obróbki, a także posiadania specjalistycznych maszyn, które pozwalają robić prawdziwe cuda z surowej bryły materiału.

A zatem, czym jest frezowanie? Jest to czynność pozwalająca za pomocą specjalnych maszyn zwanych frezarkami obrobić surową bryłę materiału w taki sposób, by uzyskała ona określony, często bardzo skomplikowany kształt. Możemy to sobie wyobrazić jako coś na kształt rzeźby czy fresku – z kawałka drewna albo kamienia uzyskujemy gładką, idealnie wyrzeźbioną powierzchnię o określonej strukturze i kształcie. Frezarka trójwymiarowa to po prostu projektowanie frezów na materiale w trzech płaszczyznach, dzięki czemu może ona przybierać bardzo realistyczne formy.

Maszyny CNC

Swego czasu frezowanie odbywało się za pomocą ręcznych frezarek – za pomocą siły ludzkich mięśni sterowało się uchwytami frezarki, na których obracało się z dużą prędkością specjalne wiertło do frezowania. Dziś wykorzystuje się do tej czynności maszyny CNC, czyli sterowane komputerowo za pomocą specjalnego oprogramowania. Frezowanie 3d jest czynnością skomplikowaną, wymagającą odpowiednich narzędzi, oraz odpowiednich programów do frezarek. Za pomocą tej maszyny możemy uzyskać bardzo ciekawe kształty, na przykład na szkle, kamieniu, czy metalu. Własności frezarek trójwymiarowych wykorzystuje się w produkcji elementów rzeźbionych, a zatem w dekorowaniu wnętrz, czy frezowaniu piaskowca na nagrobki.

Frezowanie skomplikowanych elementów

Jednak to nie wszystko – są przecież bardzo skomplikowane elementy maszyn, które wymagają nadania im odpowiedniego kształtu, zanim będzie można je zamontować do odpowiedniego narzędzia. Przykładowo, nawet wiertła do takiej frezarki muszą najpierw zostać wytoczone w idealnie gładki walec, a następnie frezuje się w nich odpowiednie wgłębienia. Jak więc widać, frezarki trójwymiarowe mają dziś nie tylko artystyczne, ale przede wszystkim praktyczne zastosowanie, i warto nieco na ich temat wiedzieć.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz