Bogactwa naturalne: węgiel i gaz ziemny

Bogactwa naturalne: węgiel i gaz ziemny

Bogactwa naturalne zostały wytworzone podczas milionów lat ewolucji. Na Ziemi najliczniej występują paliwa kopalne. Węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny dostarczają aż 95 procent energii, którą zużywa człowiek.

Bogactwa naturalne: węgiel i gaz ziemny

Wydobywanie węgla

Na skalę masową węgiel kamienny jako opał zaczęto wykorzystywać już w XII wieku w północno-wschodniej Anglii. Już w wieku XIII mieszkańcy uskarżali się na zanieczyszczenie powietrza, a więc borykali się z takimi samymi problemami jak my dzisiaj. Największe zasoby węgla kamiennego znajdują się w Azji, Ameryce Północnej i Europie. W Polsce węgiel jest wydobywany w 3 zagłębiach węglowych: Górnośląskim, Dolnośląskim i Lubelskim. Jest w naszym kraju podstawowym surowcem energetycznym. Węgiel kamienny wydobywany jest w Polsce w kopalniach głębinowych. Metodą odkrywkową wydobywany jest węgiel brunatny. Metoda ta może być stosowana także do wydobywania innych bogactw mineralnych. Nie stosuje się jej do wydobywanie ropy naftowej. Kopalnie odkrywkowe są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Zdecydowana większość minerałów w tym kraju wydobywanych jest właśnie w kopalniach odkrywkowych. Węgiel bardziej opłaca się wydobywać w kopalniach odkrywkowych, ale uruchomienie takiej kopalni oznacza ogromne przekształcenie środowiska naturalnego, nie są to niestety przekształcenia na lepsze.

Gaz ziemny

Złoża gazu ziemnego w Polsce nie należą do największych. Największe znajdują się w okolicach Przemyśla. Na świecie największe złoża gazu ziemnego znajdują się w północno-zachodniej Syberii, Turkmenii, Uzbekistanie, na Uralu i na Ukrainie. Wielkie złoża gazu występują także krajach, które leżą nad Zatoką Perską. Ważnym obszarem gazonośnym jest także przedpole Gór Skalistych. Złoża gazu ciągną się tam począwszy od stanu Teksas aż po stan Alberta, deltę rzeki Mackenzie aż do północnej Alaski. Również obszar Morza Północnego zaliczany jest do obszarów bardzo zasobnych w gaz ziemny. Najbardziej zasobne są w gaz ziemny sektory Morza Północnego należące do Wielkiej Brytanii i Norwegii. Również wybrzeże holenderskie należy do terenów zasobnych w gaz.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz