Bezpieczne zakupy online

Bezpieczne zakupy onlineZakupy online to bardzo wygodne rozwiązanie. Możemy kupić niemal wszystko nie wychodząc z domu, często w cenach atrakcyjniejszych niż w sklepach stacjonarnych. Sklepy internetowe oferują wiele metod dostarczenia zakupów- od wysyłki pocztowej, przez paczkomaty po wysyłki kurierskie, które mogą trafić do klienta już następnego dnia. Kupowanie przez internet daje na możliwość wybierania spośród wielu ofert, a co ważniejsze zwrotu zakupionego przedmiotu, jeśli z jakiegoś powodu nie spełnia naszych wymagań. Jednak zanim dokona się zakupu, warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego kupowania w sieci- zaoszczędzi to nam wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Skąd wiem co wybrać?

Przede wszystkim warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat wybranego przez nas sklepu. Ważne jest, by było ich możliwie najwięcej co zmniejsza szanse na to, że pozytywne opinie zostały opłacone przez właściciela sklepu. Należy też sprawdzić dane kontaktowe i identyfikujące sprzedawcy. Sklep powinien być zarejestrowany jako działalność gospodarcza z numerem NIP, posiadać fizyczną siedzibę i działający numer kontaktowy. Dodatkowym atutem jest możliwość kontaktu z osobą, która odpowie na nasze pytania dotyczące sprzedawanych produktów/usług.

Bardzo ważne jest zapoznanie się z regulaminem sklepu- zasadami ewentualnych zwrotów i reklamacji, czasami realizacji zamówienia i dostawy zakupów. Każdy kupujący przez internet ma prawo do zwrotu zakupionego przedmiotu do 14 dni bez podawania przyczyny. Zawieranie w regulaminie informacji, że nie ma możliwości zwrotu towaru jest niezgodne z prawem. Podczas dokonywania zakupów, strona internetowa sklepu powinna otwierać się w zabezpieczonym protokole SSL. Zabezpiecza to przed przechwyceniem danych adresowych i bankowych przez hakerów. Szukaj symbolu kłódki obok adresu internetowego sklepu.

Warto zwrócić uwagę na ilość dostępnych form płatności.

Najlepszą jest płatność przy odbiorze- wtedy mamy pewność, że zapłacimy za produkt, dopiero gdy otrzymamy go do rąk własnych. Minimalizuje to ryzyko oszustw i wyłudzania pieniędzy.

Należy zawsze bardzo uważnie przeczytać treść oferty, a w razie wątpliwości skontaktować się ze sprzedawcą. Unikniemy dzięki temu niedomówień wynikających ze złego zrozumienia treści ogłoszenia (np. kupimy niekompletny zestaw produktów, niepasujący do naszych wymagań pod względem parametrów, koloru itd.). Po zakończeniu zakupów powinniśmy wylogowywać się z konta, na którym dokonujemy zakupu oraz strony przekierowującej do wykonania przelewu.

Sprawdź także:

Share

Dodaj komentarz