Aparat ortodontyczny

20 Gru

Aparat ortodontycznyWarto przy tym pamiętać, że najlepsze efekty daje leczenie ortodontyczne przed ukończeniem 30 roku życia.

W późniejszym czasie leczenie, choć nie jest niemożliwe – może dawać mniejsze efekty, aniżeli wcześniejsze jego wdrożenie.

Aparat – stały czy ruchomy?

 

W zależności od wieku pacjenta oraz rodzaju wady (a także wielu innych, pomniejszych czynników), wskazane będzie założenie aparatu stałego lub ruchomego. O rodzaju optymalnego aparatu zadecydować powinien jednak ortodonta po pierwszej wizycie oraz określeniu rodzaju wady zgryzu. Przede wszystkim jednak – aparat ortodontyczny ruchomy polecany jest w przypadku dzieci i młodzieży. Dorośli najczęściej decydują się na aparaty stałe, zakładane na określony czas. Przytwierdza się je do zębów przy pomocy specjalnych zamków, w których ligaturami mocuje się łuk o określonym kształcie, do którego dopasować się ma zgryz pacjenta. Po pierwszej wizycie u ortodonty oraz przeprowadzeniu badania lekarz powinien przedstawić pacjentowi szczegółowy plan leczenia, orientacyjny czas jego trwania, a także wysokość kosztów, z jakimi należy się liczyć w tym czasie.

Ile kosztuje leczenie?

 

Pomimo przekonania, jakie panuje w społeczeństwie, ortodoncja nie jest dziedziną medycyny wyjątkowo drogą, na którą pozwolić sobie mogą jedynie najzamożniejsi. Koszt leczenia ortodontycznego zależy przede wszystkim od ilości wizyt lekarskich, jakości użytych materiałów oraz rodzaju wybranego aparatu ortodontycznego. W przypadku tego ostatniego zazwyczaj cena ta oscyluje w granicach dwóch do trzech tysięcy złotych. Oczywiście – możliwe jest znalezienie tańszej oferty, dostępne są także o wiele droższe opcje, najczęściej związane z wyborem niestandardowych aparatów ortodontycznych, zapewniających dyskrecję oraz brak widoczności aparatu. Jak była już wyżej mowa – do kosztów leczenia zaliczyć też trzeba koszty wizyt o lekarza ortodonty. Związane z tym wydatki zależeć będą od ich ilości oraz tego, jaki jest jednostkowy koszt wizyty lekarskiej.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *