Sposób na ból – fizykoterapia

26 Gru

Sposób na ból – fizykoterapiaCo robić, kiedy przytrafi się nam bolesny uraz, kiedy dopadnie nas stan zapalny? Najprostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po tabletkę, jednak ta tylko tłumi odczucie bólu, przy okazji niekorzystnie wpływając na nasz żołądek i przewód pokarmowy.

Inną metodą jest sięgnięcie po narzędzia wykorzystywane w fizykoterapii. To jedna z gałęzi fizjoterapii, wykorzystująca oddziaływanie fizycznych bodźców. Wykorzystywana jest niemal w każdej dziedzinie medycyny, począwszy od ortopedii, przez stomatologię i dermatologię.

Pełne spektrum metod leczniczych

 

O tym, jakie narzędzia i metody wykorzystuje się najczęściej w fizykoterapii, opowiedział nam specjalista z gabinetu fizykoterapii w Bielsku – Białej. Jak się okazuje, dziedzina ta posługuje się całym spektrum bodźców. To między innymi światło, ultradźwięki, prąd, wysokie i niskie temperatury, pole magnetyczne, wody mineralne, woda pod ciśnieniem i nie tylko. W leczeniu bólu w gabinecie w Bielsku – Białej najczęściej wykorzystywane są lasery. Są one polecane przede wszystkim dla osób, które cierpią powodu reumatyzmu, które przychodzą po skręceniach czy uszkodzeniach stawów. Laser emitowany przez małe narzędzie przykładany jest za pomocą małego urządzenia, podczas gdy osoba obsługująca ustawia moc i długość jego fali, dopasowaną do miejsca uszkodzenia.

Nikt nie jest skazany na ból

 

Równie często fizykoterapia wykorzystuje lecznicze działanie prądu. Bywalcy gabinetów dobrze znają zapewne pojęcia takie jak interdyn czy interdynamic, stosowane przy reumatyźmie, uszkodzeniach stawów i po urazach. Podobnie działa galwanizacja. Jonofereza z kolei ma działanie nie tylko przeciwbólowe, ale także przeciwzapalne, zmniejsza również blizny, korzystnie działając na naturalne procesy zachodzące w skórze. Zabieg z wykorzystaniem jonoferezy polega na przyłożeniu do ciała dwóch elektrod, jednej z substancją leczniczą, drugą, która ma za zadanie wpływać na wchłanianie tej substancji. To jednak nie wszystko, bowiem równie skuteczne działanie w przypadku terapii bólu ma magnetoterapia. To zabiegi takie jak terapuls lub curapuls, megatronic czy alfatron. Trwają one od kilkunastu minut do godziny, w zależności od urazu i nie powodują nieprzyjemnych odczuć. Sprawdzają sie nie tylko po urazach, ale także w przypadku stanów zapalnych, również tych dotyczących narządów wewnętrznych.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *